Young adolescents selected self reported characteristics and attitudes about themselves and smoking
Genç ergenlerin kendileri ve sigara hakkındaki tutumları ile ilgili seçilen belirli özellikler
  1. Tez No: 368668
  2. Yazar: ECE AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada genç ergenlerin kendileri ve sigara hakkındaki tutumları ile ilgili seçilen belirli özelliklerin tanımlanması, ayrıca aile ortamı ile sigara içilmesi arasındaki ilişkinin araştın İması amaçlanmıştır. Çalışmanın başlıca amacı genç ergenlerin sigara kullanımı ile ilişkili temel özelliklerim araştırmaktır. Genç ergenlerin sigara kullanımı ile ilgili üç risk faktör alam araştırılmıştır, bunlar; kişisel, arkadaş ve ailedir. Çalışmanın ilk bölümü için 7. ve 8. sınıf olan 905 öğrenciye, ikinci bölümü için ise yine 7. ve 8. sınıfta okuyan 90 öğrenciye anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma için iki ölçek kullanılmıştır, bunlar; bu araştırma için hazırlanan Değerlendirme Formu ve Aile Ortamı Ölçeğidir. Bulgular ilk sigarayı deneme yaşının 12-13 yaş (% 38,9) olduğunu göstermiştir. Ayrıca hayatı anlamsız görmek, sigara içmeyi olumlu bir davranış olarak görmek, sigara içenlerin zayıf iradeye sahip olduklarını düşünmek, kendinden daha az memnun olmak ve risk almaktan hoşlanmak gibi kişisel faktörlerin sigara kullanımında ayırt edici özellikler olduğu belirlenmiştir. Bir diğer sonuç ise ergen sigara kullanımı ile arkadaşlar arasındaki sigara kullanımının ve ailedeki sigara kullanımının ilişkili olduğunun görülmesidir. Ayrıca sigara içmeyen ergenlerin içenlere göre aile ilişkilerini anlamlı olarak daha olumlu algıladıkları belirlenmiştir [x2 (2, N = 896) = 29.781, e < 000], Ancak aile ortamı ile ergenlerin sigara kullanımı arasında bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to describe selected self-reported characteristics of early adolescents attitudes about themselves and smoking and also investigate the relationship between family environment and adolescent smoking. Main research questions that were investigated are about the main characteristics of early adolescents with regard to smoking behavior and some risk factors. The three areas of risk factors; personal, peer related, and parental, were investigated for early adolescents smoking. First part of the data were collected on 905 students, all from 7'h and 8th grades, second part of data was collected from 90 students from the same grade levels. Two instruments were applied to the subjects, namely; Evaluation Form that was created for the present study and the Family Environment Questionnaire. Results indicated that age of first experimentation with smoking was predominantly 12- 13 (38,9 %), also some self reported characteristics such as perceiving life as meaningless, accepting smoking as positive behavior, perceiving smoking as having weak will power, being less satisfied with oneself, and liking risky things are found to be discriminating factors for early adolescents smoking~1t!.