Possible effects of practicum on student teachers beliefs about teaching
- Tez No: 368673
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AKYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma öğretmenlik uygulamasının İngilizce'yi yabancı dil olarak öğretecek 20 öğretmen adayının ideal öğretmen nasıl olmalıdır konusundaki görüşü üzerindeki olası etkilerim araştırmakta, özellikle de öğretmenlik uygulamasının öğretmen adaylarının ideal öğretmenin özellikleri hakkındaki görüşlerini etkileyip etkilemediğini inceler ve öğretmen adaylarının bu özelliklere ne ölçüde sahip olduklarına ilişkin düşüncelerini araştırır. Bunları yanıtlayabilmek için öncelikle şu sorulara yanıt aranmaktadır: (a) Öğretmen adaylarının ideal öğretmenin özellikleri hakkındaki görüşlerinde öğretmenlik uygulamasından önce ve sonra akıl şemalarıyla ölçüldüğünde değişiklikler oluşur mu? (b) Öğretmen adayları ideal öğretmen özelliklerine ne ölçüde sahip olduklarını düşünmektedir? (c) Öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulamasının onların ideal öğretmen görüşüne olan etkisiyle ilgili görüşleri nelerdir? Öğretmen adaylarından, öğretmenlik uygulamasından önce ve sonra, ideal öğretmenin özellikleri üzerine düşüncelerini belirten akıl şemaları çizmeleri istenmiştir. Öğretmen adaylarıyla ayrıca öğretmenlik uygulamasından sonra çizdikleri akıl şemalarındaki değişikliklerin sebebini soran yan yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, öğretmen adaylarından öğretmenlik uygulamalarım yaptıkları okullardaki öğretmenlik uygulamasından sonra birer öz değerlendirme yapmaları istenmiştir. Öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması öncesi ve sonrası çizdikleri akıl şemaları daha sonra karşılaştırılmış ve İncelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the possible effects of practice teaching experience on twenty EFL student teachers' beliefs about an ideal teacher. Specifically, the study explores whether student teaching experience affects student teachers' beliefs about the characteristics of ideal teacher and the extent to which they possess these characteristics. More specificaHy, the following questions are addressed: (a) Do changes occur in the student teachers' beliefs about the characteristics of an ideal teacher as measured by pre- and post-concept maps? If so, how? (b) To what extent do they believe they have the characteristics of an ideal teacher? ( c) w~nat are the student teachers' opinions about the possibie effects of student teaching experience on their beliefs about an ideal teacher? Student teachers were asked to draw a concept map on what they thought the characteristics of an ideal teacher could be, before and· after their student teaching period. The student teachers were also given a semi-structured interview in which they were asked to comment on the changes they made in their concept maps after their practice teaching period. Moreover, they were asked to write self-evaluations after their presentations in the schools they did their practice teaching. The student teachers' pre- and post-concept maps were then compared and analysed. The resuits indicate that student teaching experience had a significant impact on student teachers' beiiefs about an ideai teacher.