The influence of thinking style and mental construal on consistency of consumer preferences
Düşünce stili ve zihinsel temsil yaklaşımının tüketicilerin tercih tutarlılığına etkisi
  1. Tez No: 368717
  2. Yazar: ASLI ELİF AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER BODUR, PROF. DR. CENGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma ikili işlem teorisi ve zihinsel temsil teorisi adları verilen bilişsel teorilerin tüketicilerin değerlendirme süreçleri ve tutarlılıklarını etkilemedeki rollerini incelemektedir. Bu amaçla iki deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir.İlk çalışma yaşantısal - rasyonel sistemlerin kullanımı ile tercihlerin tutarlılığı arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Sonuçlar sezgisel uyaranların analitik uyaranlara göre daha tutarlı tercihlere sebep olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, yaşantısal düşünce stili ve sezgisel formatların, rasyonel düşünce ve analitik formatlara göre bilgi işleme akıcılığını arttırdığı görülmüştür. Ayrıca, rasyonel sistemlere dayanarak yapılan değerlendirmelerde tüketicilerin yaşantısal sisteme dayanılarak yapılanlara göre daha fazla fikir birliğine vardıkları görülmüştür.İkinci çalışma zihinsel temsil yaklaşımı ve tercih tutarlılığı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışmada elde edilen bulgular, tüketicilerin soyut bir temsil yaklaşımını benimsediklerinde, somut yaklaşıma göre daha tutarlı tercihler yaptıklarını göstermiştir. Ayrıca, iki değerlendirme arasındaki tutarlılığın, birbirine benzer soyut yaklaşımlar uygulandığında birbirinden farklı (soyut ve somut) temsil yaklaşımları uygulamaya göre yükseldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this dissertation is to investigate the role of two cognitive theories, namely dual process theory and construal level theory in influencing consumers? evaluative processes and their consistency. For this purpose two experimental studies are conducted.The first study investigates the relationship between use of the experiential-rational systems and preference consistency. Findings demonstrate that affective stimuli induce more consistent preferences than analytical stimuli. Furthermore, it is shown that processing fluency is enhanced with the usage of experiential thinking and affective format compared to rational thinking and analytical format. Additionally, it is also shown that consistency of evaluations across consumers is improved when they relied on the rational system rather than the experiential system.The second study examines the relationship between mental construal level and preference consistency. Findings of this study reveal that when consumers adopt a high-level mental construal their evaluations become more consistent. Moreover, it is also shown that having matching high-level mental construals at two points in time rather than non-matching construals increases consistency of evaluations.