Dynamic analysis and modelling of a rocket launcher system
Bir roket fırlatma sisteminin modellenmesi ve dinamik analizi
  1. Tez No: 368739
  2. Yazar: BURAK CAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER, PROF. DR. SITKI KEMAL İDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezin ana hedefi sonlu elemanlar yöntemini kullanarak dinamik yükleme koşulu altında roket fırlatma sisteminin davranışını ölçmektir. Serbest uçan bir roketin başarısını saptamak için dağılım ve doğruluk değerleri önemlidir. Dağılım ve doğruluk için serbest uçan roket tasarımının önemli olmasına rağmen fırlatma sistemi ile etkileşim davranışı da çok önemlidir. Fırlatma fazında (serbest uçuştan önce) tesir eden burun eğme hatası ancak fırlatma sisteminin detaylı dinamik analizi ile azaltılabilir. Bu tezin amacı, ilk örnek üretimi için harcanan zaman, çaba ve maliyet ile pahalı testleri azaltmak için roket fırlatma sisteminin dinamik davranışını anlamaktır. Bu amaçla, iki farklı model oluşturulmuştur. İlk model içerisinde gerekli kinematik ve esnek bağlantıları barındıran detaylı sonlu elemanlar modelidir. Bu modeli oluşturarak test sonuçlarına daha yakın sonuçlar elde etmek hedeflenmiştir. Sonlu elemanlar yazılımı olarak ticari bir yazılım kullanılmıştır. İkinci model ise bir sonlu elemanlar yazılımı kodu ile oluşturulmuş sade parametrik sonlu elemanlar modelidir. Bu model ilk modelle karşılaştırıldığında daha az serbestlik derecesi içermektedir. Bu nedenle, modeli oluştururken kabuk ve kiriş elemanlar kullanılmıştır. Amaç, ilk modele göre parametreleri değiştirerek daha hızlı sonuçlar elde etmektir. Daha sonra modelleri doğrulamak için ilk örneğe testler uygulanmıştır. Son olarak, ikinci model üzerinde roket fırlatma sistemi dinamik davranışı üzerindeki parametrelerin birbirinde ayrı etkileri gözlenmiştir. Bu parametreler; şase üzerindeki kulakçık bağlantı yerleri, dengeleyici kılıfı kesit alanı, dirsekli iskele kılıfı kesit alanı ve dirsekli iskele açılma miktarıdır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to evaluate the behavior of a rocket launcher system under dynamic load condition by using finite element method. For a free flight rocket accuracy and dispersion values are significant when determining its success. Although, the design of a free flight rocket is important, interaction behavior of the launching system is crucial for accuracy and dispersion. Tipoff fault which is induced at the launching (before the free flight) phase can only be reduced by detailed dynamic analyses of the launching system. The purpose of this thesis is to figure out dynamic behavior of a rocket launcher system in order to decrease time, effort and cost consumed on prototype production and expensive tests. For this aim, two different models are created. The first model is a detailed finite element model that includes necessary kinematic and elastic connections. By composing this model, the aim is to get closer results to test results. A commercial software is utilized as a finite element program. The second model is a simple parametric finite element model which is created with a finite element software's code. This model has less degree of freedom (DOF) when compared with the first model. Thus, shell and beam elements are utilized to compose this model. The aim is to get faster results by changing the parameters when compared with the first model. After that, tests are implemented with a prototype for verification of the models. Finally, the individual effects of the parameters on a rocket launcher systems dynamic behavior are observed on the second model. These parameters are the positions of the clamp attachments on the chassis, the cross section of stabilizer case, the cross section of outrigger case and outrigger deployment.