Experimental analysis of flow structure on moderate sweep delta wing
Orta süpürme açılı delta kanat üzerindeki akış yapısının deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 368740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET METİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
45 derecelik orta süpürme açılı bir delta kanadın etrafında oluşan akış, lazer aydınlatmalı akış görüntüleme, yüzey basınç ölçümleri ve Lazer Doppler Anemometre yöntemi kullanılarak düşük hızlı bir rüzgâr tünelinde deneysel olarak incelenmiştir. Kanat ucu girdabının oluşum ve kırınımı ve kanat yüzeyinden üç boyutlu akış ayrılması geniş bir hücum açısı ve Reynolds sayısı aralığında çalışılmıştır. Akış görüntüleme deneyleri akışa dik üç farklı düzlemde ve kanat ucu girdabı ekseni üzerinde alınan bir düzlemde gerçekleştirilmiştir. Planform üzerindeki akış rejimlerinin izleri, kanat yüzeyinde bir uçtan diğer uca gidecek şekilde kanat veteri boyunca üç farklı istasyonda sıralanmış olan basınç ölçüm deliklerinden alınan yüzey basınç ölçümleri ile elde edilme çalışılmış, hız ölçümlerinde ise girdap merkezi ve planform yüzeyine yakın konumlar kullanılmıştır. İstatistiki ve spektral analiz yöntemleri kullanılarak akışın düzensizliği detaylı olarak araştırılmış ve farklı noktalardaki basınç ve hız çalkantılarının büyüklük ve frekansları karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmalar, girdap merkezlerinin konumlarının kanat yüzeyindeki en yüksek emme basınçlarının görüldüğü yerler ile örtüşmesi neticesinde, yüzey basınç ölçüm sonuçları ile akış görüntüleme sonuçlarının birbiriyle oldukça uyumlu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Girdap kırınımı ve kanat yüzeyinden üç boyutlu akış ayrılmasının, kanat yüzeyi üzerinde girdap merkezinin emme basıncı ve akışın yeninden yüzeye bağlanma basıncında önemli kayıplara neden olduğu görülmüştür. Hızdaki çalkantılar incelendiğinde; α=4°,7° ve10° hücum açılarında en yüksek çalkantı değerlerinin girdap ekseni civarında ölçüldüğü, girdap kırınım noktasının kanat ucuna eriştiği α=13° hücum açısı ve yüksek Reynolds sayıları durumlarında ise en yüksek çalkantı değerlerinin akışın yüzeye yeniden bağlandığı bölge civarında elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Experimental investigation of flow over a 45° moderate swept delta wing is performed using laser illuminated smoke visualization, surface pressure measurements, and Laser Doppler Anemometry (LDA) techniques in low-speed wind tunnel. The formation of leading-edge vortices and their breakdown, and three-dimensional separation from the surface of the wing are studied at broad range of attack angles and Reynolds numbers. Smoke visualizations are performed at three different cross flow planes along with vortex axis plane. The footprint of flow regimes on the surface of the planform is captured by the surface pressure measurements from the pressure taps located at the corresponding three stations along the wing cord in spanwise direction. In addition, velocity measurements at vortex core and locations close to the surface of the planform are utilized. Using statistics and spectral density analysis, the unsteadiness of flow is studied in detail and the amplitude and the frequency of the pressure and velocity fluctuations at different locations are compared. The results of the study indicate that the surface pressure measurements are quite in line with the smoke visualization results where the vortex cores correspond to the largest suction pressures at the surface of the planform. The vortex breakdown and three-dimensional surface separation cause significant loss in suction pressure of the vortex core and reattachment pressure at the wing surface. Considering the attack angles of α=4°,7° and 10°, the highest velocity fluctuations take place at the regions around the vortex core axis. However, the highest velocity fluctuations occur at locations close to the reattachment region at 13-degree angle of attack and high Reynolds numbers, when the vortex breakdown location reached to the apex of the wing.