Performance evaluation of an underwater acoustic sensor network communication protocol
Bir su altı akustik algılayıcı ağı iletişim protokolünün performans değerlendirmesi
- Tez No: 368762
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sualtı akustik algılayıcı ağları araştırmacıların özellikle enerji verimliliği problemine odaklandığı popüler bir araştırma konusudur. Ağ katmanlarında, özellikle MAC ve yönlendirme katmanında enerji tüketimini minimize eden yöntemler araştırılmıştır. Fakat yeni bir öneri olan uzaktan beslemeli UASN (RPUASN) bu problemi ortama akustik enerji yayan düğümler ve ortamdaki enerjiyi kullanabilen algılayıcı düğümler koyarak çözmüştür. Alıcı tarafından beslemeli UASN (SPUASN), alıcı düğümün enerji kaynağı olarak görev aldığı RPUASN'nin özel bir türevidir. SPUASN için önerilmiş X-PACCA protokolü MAC, yönlendirme ve iletim katmanlarını kapsayan yeni bir çalışmadır. Bu çalışmada X-PACCA protokolünün performans özelliklerini değerlendirebilmek için MATLAB ortamında olay tabanlı bir simülatör geliştirilmiştir. Simülatörü geçerli kılmak için simülatör içerisinde CSMA ve DACAP protokolleri uygulanmış ve onların gecikme ve çıktı verimi performansları araştırılmış ve yayınlanan referanslar ile karşılaştırılmıştır. Daha sonra X-PACCA protokolü bu simülatör içerisinde uygulanmış ve ortalama uçtan uca gecikme ve paket gönderim oranı kriterleri bazında performansı değerlendirilmiştir. Bu çalışma daha önce yapılmış benzer çalışmaları ilerletmekte ve X-PACCA protokolünün düşük gecikme ve yüksek paket gönderim oranı başarımı için parametre değer seçiminin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Underwater acoustic sensor networks constitute a popular research issue, regarding which researchers have especially focused on energy efficiency problem. Methods to minimize energy consumption have been investigated in terms of network layers, especially data link and routing layer. However, RPUASN (Remotely Powered Underwater Acoustic Sensor Networks), which is a recent proposal, solves this problem by including acoustic energy sources and sensor nodes which can harvest the emitted energy in the environment. Sink Powered Underwater Acoustic Sensor Networks (SPUASN) is a particular kind of RPUASN, in which the sink node also operates as acoustic energy source. X-PACCA which is a recently proposed protocol for SPUASN is a cross layer solution including data link, routing and transport layers. In this study, to be able to evaluate the performance characteristics of X-PACCA protocol, an event-based simulator is developed in MATLAB. To validate the simulator, CSMA and DACAP protocols are implemented in this simulator, and their latency and throughput characteristics are investigated and compared with published references. Then, X-PACCA protocol is implemented in this simulator and its performance is evaluated in terms of average end-to-end delay and packet delivery ratio. The present work extends earlier similar studies and shows that parameter value choice for X-PACCA protocol is important to achieve low latency and high packet delivery ratio.