Design and realization of high power low loss combiners
Yüksek güçlü ve düşük kayıplı birleştiricilerin tasarımı ve gerçeklenmesi
- Tez No: 368761
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YILDIRIM, PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Son yıllardaki yüksek güçlü mikrodalga sistemlerinde, güç üretimi yaygın olarak belirli sayıda transistör yükseltecin çıkış güçlerinin birleştirilmesi ile elde edilmektedir. Güç birleştirme işleminin verimliliğinde birleştirici kaybı önemli bir değişkendir. Bu tezde, 6-18 GHz frekans aralığında mikroşerit Wilkinson birleştirici, 16.5-17.5 GHz frekans aralığında askıda şerit hatlarla bağlaç tipi birleştirici ve son olarak, 8.5-11.5 GHz ve 15.5-17.5 GHz frekans aralıklarında eş-eksenel ortamda düzlemsel problu birleştirici olmak üzere çeşitli düşük kayıplı güç birleştiriciler incelenmiş ve gerçeklenmiştir. Eş-eksenel ortamda düzlemsel problu birleştirmenin diğerlerine kıyasla daha az kaybı olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle, 8 adet 2 W'lık özdeş yükseltecin çıkış güçleri eş-eksenel ortamda düzlemsel problu birleştiricilerle birleştirilmiş, 8-12 GHz ve 15-18 GHz frekans aralıklarında 15 W çıkış gücü başarı ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent high power microwave systems, power generation is commonly achieved by combining a bunch of transistor amplifier. Regarding the efficiency of power combining operation, insertion loss of the combiner is a critical parameter. In this thesis, several low loss power combiners, namely, microstrip Wilkinson combiner in 6-18 GHz frequency range, suspended stripline branchline couplers in 16.5-17.5 GHz frequency range and finally, planar probe coaxial waveguide combiners in 8.5- 11.5 GHz and 15.5-17.5 GHz frequency ranges are investigated and implemented. It is shown that planar probe coaxial waveguide combiner has much lower loss compared to the other ones. Therefore, 8 identical 2 W power amplifiers are combined using planar probe coaxial waveguide combiners of two different operating frequency bands to get 15 W outputs in both 8-12 and 15-18 GHz frequency ranges successfully.