Assessment and simulation of car access control policies in city center: The case of Tunali Hilmi Street in Ankara
Kent merkezinde araç erişim kontrol politikalarının değerlendirilmesi ve simülasyonu: Ankara'da Tunalı Hilmi Caddesi örneği
  1. Tez No: 368800
  2. Yazar: MURAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA BABALIK SUTCLIFFE, YRD. DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan bu zamana kadar, tüm dünyada özel araç kullanımı artmakta ve bu artış özellikle trafik sıkışıklığı, kirlilik ve trafik güvenlik problemi yaşayan kentsel alanları ve kent merkezlerini etkilemektedir. Şehir merkezlerinde yaşanan trafik problemlerini çözümleyebilmek adına, araç erişimi kontrol politikalarını da içeren Yolculuk Talep Yönetimi ve Trafik Yönetimi politikaları uygulanmalıdır. Bu çalışmada Ankara'daki Tunalı Hilmi Caddesi'nin yaya yoluna ya da yalnızca toplu taşım araçlarının kullanımına izin verilirken diğer hiç bir motorlu aracın kullanımına açık olmayan bir caddeye dönüştürülmesinin olası etkileri çalışılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda var olan durum araç sayımı ile analiz edilmekte, transit seyahatlerin yanında, alan içerisinden başlayan ya da alan içerisinde sonlanan seyahatler de analiz edilmektedir. Trafiğin farklı bileşenleri göz önünde bulundurularak yapılan simülasyon çalışması doğrultusunda Tunalı Hilmi Caddesi'nin transit geçiş koridoruna dönüştürülmesinin olası etkileri test edilmektedir. Çeşitli varsayımlar belirlenip simülasyon tekniği ile test edilerek Tunalı Hilmi Caddesi'nde otomobil erişiminin kısıtlanmasına ilişkin bir uygulamanın hayata geçirilmesi durumunda dikkate alınması gereken konular ortaya konmakta, böyle bir uygulamayla beraber benimsenmesi gereken destekleyici politikalar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the Second World War, private car use has been increasing in the world, affecting particularly urban areas and their city centers, which suffer from severe levels of congestion, pollution and traffic safety problems. In order to solve traffic problems in city centers, there needs to be a policy for car access control, which can be achieved through Travel Demand Management and Traffic Management. This study, analyses possible effects of transforming the Tunalı Hilmi Street in Ankara into a pedestrian and transit-only street that is a scenario where only public transport buses are allowed into the street as vehicular traffic and the entry of other motorized vehicles restricted. For this purpose the current situation is analyzed through traffic counts focusing on transit traffic as well as the traffic that originate from within the neighborhood and the traffic that has its final destination within the neighborhood. By identifying the components of different traffic, a simulation is made to try and test possible effects of converting the street into a transit-only corridor. Various assumptions are made and each one is tried with this simulation technique in order to provide policy alternatives that can support this transit-only corridor scheme in Tunalı Hilmi Street.