Acil serviste simüle edilmiş akut koroner sendrom olgusunda bilişsel yardım kullanımının etkileri
Effects of cognitive aids use in A case of simulated acute coronary syndrome in the emergency department
  1. Tez No: 721819
  2. Yazar: BURHANEDDİN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE GÜNALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Zaman hayatımızda önemli yer tutmaktadır. Özellikle acil servislerde, hayatı tehdit eden durumların yönetiminde ise her saniyenin önemi, insan hayatı ile karşılaştırılarak verilmelidir. Acil müdahalenin en önemli etkeni ise karar verebilme mekanizmalarının hızlı harekete geçmesidir. İnsan faktörü işin içine girdiğinde müdahalenin sekteye uğrayabileceği durumlar oluşabilmektedir. Bu dezavantaj oluşturan durumları bertaraf edebilmek, acil hekimlerinin sağlıklı bir biçimde müdahalesini sağlamak ve kritik karar verme sürecine yardımcı olmak amacıyla, bilişsel yardım kullanılmaktadır. Bilişsel yardımlar kullanıcılara verilen görevleri gerçekleştirirken hataları ve ihmalleri azaltmak, performansı arttırmak için rehberlik etme amacıyla kurgulanmış kontrol listeleridir. Bu tez çalışmasında, acil servise sık başvuru şikayetlerinden biri olan göğüs ağrısının hayatı tehdit eden nedenlerinden olan akut koroner sendromların, simülasyon ortamında yönetiminde, bilişsel yardım listelerinin kullanımının performansa olan etkisinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, 1 Kasım 2021- 31 Aralık 2021 tarihleri arasında, Ankara Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda staj yapmakta olan“Göğüs ağrısı ve AKS”konulu dersten sonra gerçekleştirilen sınavdan“70”puan ve üzeri alan , çalışmaya katılmaya gönüllü olan intörn doktorlar dahil edilmiştir. Katılımcılar, bilişsel yardım formlarına erişimi olan grup (CA+) (n=21) ve olmayan grup olarak (CA-) (n=18) , ana konusu AKS olan 3 farklı senaryoya katılmak üzere blok randomizasyon uygulanarak ayrılmıştır. CA+ gruptan senaryo esnasında bilişsel yardım listesini kullanmaları istenmiştir. Senaryo öncesinde katılımcıların stres düzeyleri ve bilişsel değerlendirme oranları (CAR) VAS skalası kullanılarak değerlendirilmiştir. Yine senaryo öncesinde anksiyete düzeylerinin ölçülüp sonuçlara etkisinin değerlendirilmesi amacıyla durumluk kaygı ölçeği (STAİ-TX-I) doldurtulmuştur. Senaryo esnasında iki değerlendirmeci tarafından katılımcıların teknik performansları her senaryoda rehberlere uygun olarak hazırlanan ölçme değerlendirme formlarıyla değerlendirilmiştir. Teknik olmayan performanslar ise Ottawa GRS skalası kullanılarak değerlendirilmiştir. Senaryo bitişinde CA+ gruba bilişsel yardım listeleriyle ilgili düşüncelerini ölçmek amacıyla 4 soruluk bir anket VAS kullanılarak doldurtulmuştur. Teknik performans ölçümü için hazırlanan formdaki kritik adımların gerçekleştirilme oranı görev başarı yüzdesi olarak değerlendirilmiştir. Teknik ve teknik olmayan performans puanlarının ortalaması genel puan olarak kaydedilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin istatistiksel 15 analizi için SPSS Statistics Version 15 (IBM, USA) kullanılmıştır. Sıralı değişkenler için grup sayısı iki olanlarda Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup olduğu zaman Kruskal Wallis varyans analizi tercih edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda her iki grup arasında stres düzeylerinde, bilişsel değerlendirme oranlarında ve kaygı düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Katılımcıların test sınavından aldıkları puan ile senaryo sonunda hesaplanan genel puan arasında korelasyon saptanmamıştır. Tüm bilişsel yardım kullananlara bakıldığında teknik ve teknik olmayan performans puanında, görev başarı yüzdesinde ve genel puanda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış saptanmıştır. STEMİ senaryosunda teknik ve teknik olmayan performans puanı, görev başarı yüzdesi ve genel puanda, NSTEMİ senaryosunda teknik performans, görev başarı yüzdesi ve genel puanda, takipte STEMİ senaryosunda teknik performans, görev başarı yüzdesinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış saptanmıştır. Sonuç: Çalışma sonucunda sağlık profesyonellerinin, acil servise başvuran kritik hasta gruplarından biri olan akut koroner sendromların yönetiminde bilişsel yardım listelerini kullanmasının performansı arttıracağını gösteren önemli deliller elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Time has an important place in our lives. Especially in emergency services, in the management of life-threatening situations, the importance of every second should be compared with human life. The most important factor of emergency response is the rapid action of decision-making mechanisms. Sure; In this case, when the human factor is involved, there may be situations where the intervention may be interrupted. Cognitive assistance is used in order to eliminate these disadvantageous situations, to provide a healthy intervention by emergency physicians and to assist the critical decision-making process. Cognitive aids are checklists designed to guide users to reduce errors and omissions and increase performance while performing assigned tasks. In this thesis, it was aimed to evaluate the effect of the use of cognitive aid lists on the management of acute coronary syndromes, which is one of the life-threatening causes of chest pain, which is one of the frequent complaints of admission to the emergency department, in a simulation environment. Materials and methods: The students who got“70”points and above in the exam held after the course on“Chest pain and ACS”, who were doing internship at Ankara University Emergency Medicine Department, between November 1, 2021 and December 31, 2021, volunteered to participate in the study. Intern doctors are included. Participants were divided into groups by applying block randomization to participate in 3 different scenarios, the main subject of which was ACS, in the group with access to cognitive assistance forms (CA+) (n=21) and the group without (CA-) (n=18). The CA+ group was asked to use the cognitive aid list during the scenario. Before the scenario, participants' stress levels and cognitive assessment ratios (CAR) were evaluated using the VAS scale. Again, before the scenario, the state anxiety scale (STAI-TX-I) was filled in order to measure the anxiety levels and evaluate their effects on the results. During the scenario, the technical performances of the participants were evaluated by two evaluators with assessment and evaluation forms prepared in accordance with the guidelines in each scenario. Non-technical performances were evaluated using the Ottawa GRS scale. At the end of the scenario, the CA+ group was asked to fill out a 4-question questionnaire using VAS to measure their thoughts on cognitive aid lists. The rate of realization of critical steps in the form prepared for technical performance measurement was evaluated as the percentage of task success. The average of technical and non-technical performance scores was recorded as the overall score. SPSS Statistics Version 15 (IBM, 17 USA) was used for the statistical analysis of the data obtained from the study. For ordinal variables, Mann Whitney U test was preferred for groups with two groups, and Kruskal Wallis analysis of variance was preferred when there were more than two groups. Results: In our study, no statistically significant difference was found between the two groups in terms of stress levels, cognitive assessment rates and anxiety levels. There was no correlation between the scores of the participants in the test exam and the overall score calculated at the end of the scenario. When all cognitive aid users were examined, a statistically significant increase was found in technical and non-technical performance scores, task success percentage and overall score. A statistically significant increase was found in the technical and non-technical performance score, task success percentage and overall score in the STEMI scenario, in the technical performance, task success percentage and overall score in the NSTEMI scenario, and in the technical performance and task success percentage in the follow-up STEMI scenario. Conclusion: As a result of the study, important evidence has been obtained showing that the use of cognitive aid lists in the management of acute coronary syndromes, which is one of the critical patient groups admitted to the emergency department, will increase performance..