Design of a reduced complexity rateless spinal decoder
Düşük karmaşıklıklı, oransız filiz veren kod çözücü tasarımı
- Tez No: 368807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK DİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kablosuz haberleşme sistemleri, değişen kanal koşullarına uyum sağlamak için çeşitli hata düzeltme kodları kullanırlar. Bir yöntem, değişen kanal koşullarına göre kodlama/modülasyon seçenekleri arasından seçim yapmaktır. Sabit oranlı kodlardan birini seçmeyi gerektiren bu yöntemin uygulanamadığı durumlarda ise, oranı kanalın durumuna göre dinamik olarak değişebilen oransız kodlar kullanılabilir. Oransız kod kullanan haberleşme sistemlerinde, gönderici, paketi alıcı tarafından başarıyla alındığını öğrenene kadar göndermeye devam etmektedir. Bu çalışma, oransız filiz veren kodların başarımını etkileyen ana parametrelerin incelenip değerlendirilmesinden sonra, kod çözme algoritmasının başarımını bozmadan işlem sayısını azaltmaya odaklanmaktadır. Perry ve arkadaşlarının 'köpük kod çözücü'süne önerdiğimiz değişiklik, algoritmanın metrik dağılımlarından çıkarılan ön bilgiyi kullanarak işlem yükünü daha ilk adımlarda düşürmektedir. Önerdiğimiz kod çözme algoritması, başarımdan küçük bir ödün vererek, oransız filiz veren kod çözücünün karmaşıklığını %70 oranında azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Wireless communication systems utilize several forward error correcting techniques to cope with changing channel conditions efficiently. One way is selecting from a list of coding/modulation schemes by considering the actual channel state. When this approach of choosing a fixed rate code is not applicable, one can use rateless codes whose rates are dynamically changing with respect to the changing channel conditions. A rateless encoder continues to send its codeword/packet to the destination unless the receiver sends an acknowledgement. In this thesis, after investigating and evaluating the effects of the main parameters on the performance of the rateless spinal codes; our work focuses on making the spinal decoder algorithm more efficient in terms of the number of computations, while achieving the same rate values. We propose a modification that uses the initial information extracted from path metric distributions to decrease the computational burden at the initial steps of the 'bubble decoder' of Perry et al. The reduction offered by our modified algorithm is up to 70% of the original computational complexity at the cost of negligible rate losses.