Development and comparison of transforms for prediction residuals of Markov-process-based intra prediction
Markov-tabanlı resim içi kestirim artıkları için transformların geliştirilmesi ve karşılaştırılması
- Tez No: 368810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KAMIŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Intra prediction is an important tool used in modern intra-frame coding. In intra prediction, a block of pixels are predicted from previously reconstructed neighbor pixels of the block by copying the previously reconstructed neighbor pixels of the block along an angular direction inside the block. The prediction residual block is then transformed with the conventional 2-D Discrete Cosine Transform (DCT). Recently, it has been shown that transforming the intra prediction residuals with an Asymmetric Discrete Sine Transform (ADST) along the prediction direction and the well-known DCT along the perpendicular direction improves the compression performance. More recently, a recursive intra prediction algorithm, obtained by modeling image blocks with 2-D Markov processes, is proposed to improve the conventional copyingbased intra prediction methods. In this thesis, we develop transforms for the intra prediction residuals obtained with these new recursive intra prediction algorithms. Using the 2-D Markov process correlations of each intra prediction mode, we obtain the correlations of the prediction residuals, and numerically compute Karhunen Loeve Transforms (KLT) for each intra prediction mode. We present compression results to compare the derived transforms with the conventional 2-D DCT and the hybrid ADST/DCT within the H.264 reference software.
Özet (Çeviri)
Modern resim içi imge kodlamada resim içi kestirim önemli bir araçtır. Resim içi kestirimde, bir piksel blogu aynı bloktaki daha önce kodlanmıs komsu piksellerden açısal bir yönde kopyalanarak kestirilir. Daha sonra, kestirim artıkları klasik Ayrık Kosinüs Transformu ile dönüstürülür. Son yıllarda, resim içi kestirim artıklarını kestirim yönünde Asimetrik Ayrık Sinüs Transformu ile kestirime dik yönde ise ayrık kosinüs dönüsümü ile kodlamanın sıkıstırma performansını artırdıgı görülmüstür. Çok yakın geçmiste, imge bloklarını 2 boyutlu Markov tabanlı süreçle modelleyen bir özyinelemeli resim içi kestirim algoritması klasik kopyalama tabanlı resim içi kestirim yerine sıkıstırma performansını artırmak amacıyla önerilmistir. Bu tezde, yeni özyinelemeli resim içi kestirim yöntemi kullanıldıgı zaman olusan resim içi kestirim artıklarını dönüstürmek için transformlar gelistirilmistir. 2 boyutlu Markov süreç korelasyonlarını her bir resim içi kestirim modu için kullanarak, resim içi kestirim artıkları arasındaki korelasyon elde edilmistir ve her bir mod için nümerik olarak Karhunen Loeve Transformları hesaplanmıstır. Yeni türetilmis transformlar ile 2 boyutlu Ayrık Kosinüs Transformu ve hibrid Asimmetrik Ayrık Sinüs Transform/Ayrık Kosinüs Transform performans karsılastırılmaları sonuç olarak sunulmaktadır.