Effects of metformin on olanzapine induced weight gain in male wistar rats: The change of hypothalamic neurohormones involved in body weight regulation
Metforminin erkek wistar sıçanlarda olanzapin kaynaklı kilo alımına etkileri: Vücut kilo kontrolünde rol alan hipotalamik nörohormonlardaki değişim
- Tez No: 368819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Aşırı kilo alımı sonucu oluşan obezite günümüzdeki en büyük sağlık sorunlarından biri olarak metabolizmanın bozulmasına ve tip 2 diyabet, dislipidemi ve kardiyovasküler riskler gibi metabolik problemlere sebebiyet vermektedir. Yaygın olarak kullanılan ikinci jenerasyon antipsikotik ilaçların yan etkilerinden biri de aşırı kilo alımıdır. Antipsikotiklerin sebep olduğu kilo alımını önlemek için araştırmalar sürdürülmektedir. Kilo alımı tedavisinde etkili olduğu görülen ajanlardan biri de antidiyabetik ilaç metformindir. Buna rağmen, metforminin hipotalamustaki hedefleri ve etki mekanizması halen belirsizliğini korumaktadır. Vücudun kilo dengesi ve enerji metabolizması ağırlıklı olarak hipotalamusun kontrolündedir. Hipotalamik nöropeptitlerden anoreksijenik proopiomelanokortin (POMC) ve oreksijenik nöropeptit Y (NPY) iştah, kilo ve enerji metabolizması kontrolünde rol alan etkin elemanlardandır. Bu çalışmamızın amacı, olanzapinin sebep olduğu kilo alımının ve kilo alımının tersine çevrilmesi için uygulanan metformin tedavisinin altında yatan hipotalamik mekanizmaları araştırmaktır. Hipotezimize göre, olanzapin kullanımı hipotalamustaki oreksijenik peptit gen ifadesi düzeylerini artırırken, anoreksijenik olanların gen ifadesini azaltacaktır. Beyin-Kan Bariyerini (BBB) geçebilen metformin ise aynı peptitler üzerinden tam tersi etki oluşturacaktır. Elde ettiğimiz bulgular, tüm olanzapin gruplarında, hipotalamik POMC ifadelerinde anlamlı bir azalmaya işaret etmiştir. Buna ek olarak, hipotalamik NPY düzeylerinde olanzapine kullanımına bağlı gözlemlediğimiz anlamlı artış, metformin kullanımıyla tam olarak control düzeylerine geri dönmemiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity, resulting from the extreme weight gain, is one of the biggest health problems nowadays because it causes disruption of the metabolism and metabolic problems, including type 2 diabetes mellitus, dyslipidemia and cardiovascular disease. Atypical (second generation) antipsychotic drugs, which are highly in use, have adverse effects including weight gain. Ongoing researches for the treatment of antipsychotics induced-weight gain are present and one of the promising agents is metformin, an anti-diabetic drug. However, hypothalamic targets and cellular action mechanisms of metformin in the antipsychotic-treated brain is still unknown. The main regulator of the appetite, weight balance and energy homeostasis is the hypothalamus, and hypothalamic neurohormones; proopiomelanocortin (POMC), anorexigenic, and neuropeptide Y (NPY), orexigenic, are potent. The aim of this study was to investigate the underlying hypothalamic mechanisms of the metformin treatment of atypical antipsychotic olanzapine-induced weight gain in male Wistar rats. Our hypothesis was the treatment of olanzapine increases the orexigenic peptide and decreases the anorexigenic peptide expression levels in the hypothalamus whereas metformin which can pass the brain blood barrier (BBB) might reverse those possible effects. Our results indicated that POMC expression in the hypothalamus decreased in all olanzapine groups regardless of the metformin administration. In addition, metformin could not fully restore the significantly increased hypothalamic NPY expression resulting from olanzapine treatment.