Study of effects of DDP4 inhibitors and metformin on interleukin-1ß and metabolic parameters in patients with type 2 diabetes in Iraqi
Irak'ta tip 2 diyabet hastalarında DDP4 inhibitörleri ve metforminin ınterleukın-1ß ve metabolik parametreler üzerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 748664
  2. Yazar: ATHMAR JAWAD AHMED ABUSIBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hiperglisemi, birçok metabolik bozuklukta anormal insülin sentezi, etkisi veya her ikisinden kaynaklanır. DM bir hastalık grubudur. Bu çalışma, DPP-4 ve metforminin tip 2 diyabet ve yeni tanı konmuş bireylerde metabolik göstergeler üzerindeki etkisini değerlendirdi. Bu çalışma 30 ila 83 yaşındakileri içeriyordu. Bu araştırmada tip 2 diyabet hastaları kullandıkları ilaçlara göre üç gruba ayrıldı. Kontrol grubu sağlıklı hastalar 49'du. DDP4 ve IL-1ß seviyeleri ELISA ile ölçüldü ve biyokimyasal özellikler sağlıklı gruplardan farklıydı. Yalnızca metformin grubu dışında, DDP4 inhibitör ilacı tüm biyokimyasal belirteçlerle ilgilidir. Yeni teşhis edilen tip 2 diyabet hastaları, DDP4 inhibitörleri ve metformin alanlara göre daha yüksek IL-1 seviyeleri gösterdi. Daha yüksek IL-1 seviyeleri, IL-1 aktivasyonunu arttırdı. Sistemik bir inflamatuar süreç, erken tip 2 diyabette beta hücre ölümünü gösterebilir. Bu verilere göre DDP4 ve DDP4 daha fazla kişiye yardımcı olabilir. Mevcut öneriler, tip 2 diyabet tedavisi için DDP inhibitörlerini önermektedir. Bu çalışma, IL-1ß gibi diyabetik sitokinlere odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hyperglycemia is caused by aberrant insulin synthesis, action, or both in many metabolic disorders. DM is a group of illnesses. This study evaluated DPP-4 and metformin's impact on metabolic indicators in type 2 diabetes and newly diagnosed individuals. This study included 30 to 83-year-olds. In this research, type 2 diabetics were divided into three groups based on their medication. Control group healthy patients numbered 49. DDP4 and IL-1ß levels were measured by ELISA, and biochemical features varied from healthy groups. Except for the metformin-only group, the DDP4 inhibitor drug is relevant in all biochemical markers. Newly diagnosed type 2 diabetics showed higher IL-1 levels than those taking DDP4 inhibitors and metformin. Higher IL-1 levels increased IL-1 activation. A systemic inflammatory process may indicate beta-cell death in early type 2 diabetes. DDP4 and DDP4 may assist more people, according to these data. Current recommendations recommend DDP inhibitors for type 2 diabetic management. This study focuses on diabetic cytokines like IL-1ß.