An exploratory study on the use of facebook by pre-service teachers in turkey and the USA: A mixed method design
Facebook'un Türkiye ve ABD'deki öğretmen adayları tarafından kullanılışı üzerine açıklayıcı bir çalışma: Karışık yöntemli bir tasarım
- Tez No: 368838
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Toplumsal ağ oluşturma hizmetlerinin eğitimsel amaçlar için uygulanabilirliğini araştırmak için kültürlerarası açıklayıcı ardışık karışık yöntemli bir tasarım kullanıldı. Toplumsal ağ oluşturma hizmetlerinin kullanımı ile öğretmen adaylarının kişilikleri, Facebook kullanımına olan güdülenimleri, Facebook kullanımı için olan güdüleri ve Facebook kullanmaya karşı olan tutumları arasındaki ilişkinin doğasını açıklığa kavuşturmak amaçlanmıştır. Buna ek olarak, toplumsal ağ oluşturma hizmetlerinin – birer eğitim aracı olarak, algılanan kullanışlılık ve yapılabilirliği ile öğretmen adaylarının Facebook'un eğitimsel uygulanışının uygunluğu hakkındaki hislerinin anlaşılması amaçlanmıştır. Hem Türkiye'de hem de sonrasında Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirilen araştırmanın nicel aşamasında, korelasyonel bir çalışmadan yararlanıldı. Güdüleri, güdülenimi, kişilik, Facebook kullanımını ve Facebook kullanmaya karşı olan tutumu ölçmek için İngilizce olarak geliştirilip Türkçeye çevrilen beş anket kullanıldı. Nicel veri çözümlemesi için çoklu doğrusal, sıralı lojistik ve iki terimli lojistik regresyon çözümlemeleri gerçekleştirildi. Nitel aşamada, Türk öğretmen adaylarıyla görüşme yapıldı ve görüşme dökümleri üzerinde sürekli karşılaştırmalı çözümleme gerçekleştirildi. Kişiliğin, Facebook kullanımının başat bir yordayıcısı olmadığı bulundu. Her iki ülkede de, Facebook'un eğitimsel amaçlar için uygulanışıyla ilgili öğretmen adaylarının olumlu bir algıları var. Ancak, Facebook kullanımı ve güdülenimler açısından, iki ülkenin öğretmen adayları arasında birçok farklılıklar vardı. Öğretmen adaylarının Facebook'u en çok ilişki, iletişim ve öğreneme ile ilişkilendirdikleri ve de Facebook'u eğitimsel olarak uygulanabilir olarak gördükleri gösterildi.
Özet (Çeviri)
A cross-cultural explanatory sequential mixed method design was utilized to investigate the implementability of social networking services for educational purposes. It was aimed to shed light on the nature of relationship between the use of social networking services and pre-service teachers' personality, motivation to use Facebook, motives to use Facebook, and attitude towards using Facebook. In addition to that, it was aimed to understand the perceived usefulness and feasibility of Social networking services as educational tools and the feelings of the future teachers about the“appropriateness”of Facebook as an educational implementation. In the quantitative phase of the research, which was carried out in both Turkey and then the United States of America, a correlational study was utilized. For scaling motives, motivation, personality, Facebook use, and attitude towards using Facebook, five questionnaires which were developed and used in English were translated into Turkish. Multiple linear, ordinal logistic, and binomial logistic regression analyses were conducted for quantitative data analysis. In the qualitative phase, Turkish pre- service teachers were interviewed and a constant comparative analysis was conducted on the transcripts. It was found that personality is not a major predictor of Facebook use. Pre-service teachers have a positive perception of the use of Facebook for educational purposes in both countries. However, there have been many differences between the two countries' pre-service teachers in terms of Facebook use and motives. It was demonstrated that pre-service teachers associate Facebook mostly with relationship, communication, and learning and they see Facebook as educationally implementable.