Generating representative nondominated point subsets in multi-objective integer programs
Çok amaçlı tamsayı programlarında temsili baskın nokta alt kümelerinin üretilmesi
- Tez No: 368839
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT KÖKSALAN, YRD. DOÇ. DR. BANU LOKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, çok amaçlı tamsayı programlarında baskın yüzeyi temsil etmek üzere tüm baskın noktaların bir alt kümesinin üretilmesi üzerine çalıştık. Motivasyonumuz çok amaçlı tamsayı programları için tüm baskın noktaları üretmenin pratik ve yararlı olmaması gerçeğine dayanmaktadır. Hesaplama zorluğu ve elde edilen kümenin büyüklüğü çok fazla olabilmektedir. Tüm baskın noktaları bulmak yerine, baskın noktaların küçük bir temsili alt kümesini üretmek için algoritmalar geliştiriyoruz. Temsili alt kümelerin kalitesini değerlendirmek için rassal olarak üretilmiş çok amaçlı bileşi problemleri üzerinde deneyler yaptık ve algoritmalarımızın iyi çalıştığını gösterdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study generating a subset of all nondominated points of multi-objective integer programs in order to represent the nondominated frontier. Our motivation is based on the fact that generating all nondominated points of a multi-objective integer program is neither practical nor useful. The computational burden could be prohibitive and the resulting set could be huge. Instead of finding all nondominated points, we develop algorithms to generate a small representative subset of nondominated points. In order to assess the quality of representative subsets, we conduct computational experiments on randomly generated instances of combinatorial optimization problems and show that the algorithms work well.