Distributed discrete event simulation architecture with connectors
Bağlayıcıları kullanan dağıtık kesikli olay benzetim mimarisi
  1. Tez No: 368860
  2. Yazar: İSMET ÖZGÜR ÇOLPANKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN, DR. AHMET KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde Simülasyon Modelleme Altyapısı'na (SiMA) ara katman yazılımı olarak WCF kullanarak yazılım bağlayıcıları ile dağıtık bir yaklaşım sunuyoruz. SiMA TÜBİTAK BİLGEM İLTAREN'de geliştirilmiş DEVS tabanlı bir modelleme ve benzetim çatısıdır. DEVS iyi tanımlanmış bir çalıştırma protokolü ile karmaşık sistem modelleri düzenleyen bir biçimciliktir. Bağlayıcı, bileşenler arası etkileşim sağlayan ve bileşen tabanlı mimarilerde önemli bir rol oynayan birincil sınıf bir öğedir. Dağıtık SiMA'daki bağlayıcılar modeller arası iletişimdeki veri tipi uyumsuzluklarına veri dönüştürme yapan ve uzak model iletişimi için veriyi seri bitlere çevirme/sekizli paralel akışa geri çevirme yapan davranışsal modellerdir. Önceden geliştirilmiş bir modeli değiştirmek yerine bağlayıcı kullanmanın, modelin yeniden kullanılabilirliğini arttırdığını ve model geliştiriciyi çok zaman harcamaktan kurtardığını iddia ediyoruz. SiMA'nın Microsoft'un dağıtık sistem teknolojisi WCF kullanılarak dağıtık bir çevrede çalışmasını sağlıyoruz. Dağıtık SiMA SOA geliştirme ortamı ve tek bir .NET uygulama programlama arayüzünde bir çok ayarlanabilen özellik sunar. Son olarak bu yaklaşımı var olan dağıtık DEVS yaklaşımlarıyla temel biçimcilik, ağ katman teknolojisi, model bölüntüleme, uzak birim eşzamanlama planı ve mesaj takas şekli açılarından karşılaştırıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis we propose a distributed approach to Simulation Modeling Architecture (SiMA) with software connectors via Windows Communication Foundation (WCF) as a middleware technology. SiMA is a DEVS-based modeling and simulation framework developed in TÜBİTAK BİLGEM İLTAREN. Discrete Event System Specification (DEVS) is a formalism that arranges complex system models with a well-defined execution protocol. A connector is a first class entity which performs interaction among components and plays an important role in a component-based architecture. Connectors in Distributed SiMA are behavioral models that perform data conversions between models which have communication data type mismatches and data marshalling/unmarshalling for remote model communication. We claim that using a connector instead of modifying an already developed model increases the model reusability and keeps model developer from spending lots of time. We enable SiMA to run in a distributed environment via WCF which is Microsoft's distributed systems technology. It offers Service Oriented Architecture (SOA) development environment and lots of configurable features in a single .NET API. At the end we also compare this approach with the existing distributed DEVS approaches in terms of base formalism, network layer technology, model partitioning, remote node synchronization scheme and message exchange pattern.