Visual concept detection by stacked generalization
Yığın genelleme ile görsel kavram tanıma
  1. Tez No: 368861
  2. Yazar: MASHAR TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ TUNAY YARMAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, görsel kavram tanıma sistemlerinin sıralama performanslarını iyileştirmek için Bulanık Yığın Genelleme ile Sıralama İyileştirici isimli yeni bir Yığın Genelleme metodu önerilmektedir. Önerilen metotda, temel seviyede bulanık k-NN sınıflandırıcıları kullanılmıştır. Daha sonra, bir sınıflandırıcı seçme algoritması kullanılarak meta seviyede birleştirilecek olan sınıflandırıcılar seçilmiştir. Son olarak, seçilen sınıflandırıcılara ait sonuçlar birleştirilmiş ve bulanık k-NN meta sınıflandırıcısı tarafından sınıflandırılmıştır. Yapılan deneylerde önerilen yöntemin en güncel bütünleşik öğrenim metotlarından daha iyi çalıştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose a new Stacked Generalization method, called Fuzzy Stacked Generalized Ranking Optimizer, to optimize the ranking performances of visual concept detection systems. In the proposed method, fuzzy k-NN classifiers are employed in the base-layer. Then, a classifier selection algorithm is employed to select the classifiers which will be combined in meta-layer. Finally, the results of the selected classifiers are combined and classified by a fuzzy k-NN meta classifier. In the experiments, the proposed method performs better than the state of the art ensemble learning methods.