Syntheses and investigation of optoelectronic properties of 5,6-bis(octyloxy)benzo[c][1,2,5]oxadiazole derivatives
5,6-bis(oktiloksi)benzo[c][1,2,5]okzadiyazol türevlerinin sentezi ve optoelektronik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 368865
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Akseptör ünitesi olarak, güçlü elektron alıcı üniteler LUMO enerji seviyesini azaltarak düşük bant aralıklı polimerlerin eldesini sağlarlar. Benzookzadiazol, literatürdeki en kuvvetli elektron çeken gruplardan biridir. Bu ünitenin kinin yapısına sahip olabilme ve kuvvetlice elektron alabilme özellikleri sayesinde kararlı polimerler sentezlenebilir. 2,1,3-Benzookzadiazol içeren konjuge polimerler son zamanlarda organik güneş pillerinde, ışık saçan diyotlarda, elektrokromik malzemelerde ve organik transistörlerde kullanılmaktadır. Ayrıca, benzookzadiazole ünitesine alkoksi grupların ikame edilmesi daha iyi çözünürlüğe ve daha yüksek moleküler ağırlığa sahip polimerlerin üretilmesinde yardımcıdır. Bu sayede, polimer zinciri düzlemsel bir konformasyona sahip olabilir. Düzlemsel yapı sayesinde, π-konjugasyonu iyileştirilerek absorpsiyonda genişleme ve bant aralığında azalma ile sonuçlanmıştır. Bu tezde, 2,1,3- Benzookzadiazol ünitesi Stille ve Suzuki kenetlenme reaksiyonları ile bir çok donör ünitesi ile eşleştirilmiştir.İndirgenme ve yükseltgenme davranışları dönüşümlü voltametri ile çalışılmıştır. Termal ve çözelti tavlama yöntemlerinin morfolojiye etkisine bakılmıştır. Son olarak kalınlığın ve morfolojinin optimizasyonu yapıldıktan sonra, pilin üretimi ve akım/gerilim özelikleri azot dolu eldivenli kabin sisteminde gerçekleştirilmiştir. Güneş pillerinin (ITO/PEDOT:PSS/Polimer:PCBM/Metal) analizleri güç çevirim verimi AM 1,5G aydınlatma ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
As an acceptor unit, strong electron withdrawing moeities decrease LUMO levels resulting in low band gap polymers. Benzoxadiazole is one of the strongest electron acceptor units in the literature. Air stable polymers of this moeity can be synthesized on account of ability to adopt quinoid form and strong electron accepting property. 2,1,3-Benzooxadiazole bearing conjugated polymers are used for potential applications including organic light emitting diodes, solar cells, electrochromic devices and organic field effect transistor. Besides, alkoxyl substitution of benzooxadiazole unit is very helpful for the construction of the conjugated polymers with better solubility and higher molecular weight. Meanwhile, the polymer chain could have a planar conformation. On account of planar structure, π-conjugation is enhanced which results in extended absorption and low band gap when incorporated into the polymer backbone. In this thesis, 2,1,3-benzooxadizole was coupled with donor groups via both Stille and Suzuki polycondensation reactions. Oxidation and reduction behavior of the polymers were studied using cyclic voltammetry. The effect of thermal annealing on morphology was determined for selenophene containing polymer. After optimizing thickness and morphologies of polymer: PCBM, device production and current/voltage property measurements were conducted in a nitrogen-filled glovebox system. The analysis of the photovoltaic devices (ITO/PEDOT:PSS/Polymer:PC70BM/Metal) were performed by means of the energy conversion efficiency measured under standard AM 1.5G illumination.