Reconstruction of collective memory through spatial representations of Izmir waterfront, since the 1920s
1920'den itibaren, kolektif belleğin, mekan temsiliyetleri üzerinden yeniden inşası
- Tez No: 368871
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, İzmir kıyı şeridi Kordon'un yapılaşmış çevresinin yeniden üretme pratikleri ile kurduğu kentsel dokuyu ve onun temsilini, kolektif bellek kavramı aracılığıyla tartışmayı amaçlar. Bireyin içinde bulunduğu sosyal ve fiziksel çevreden bağımsız olarak tariflenemeyen bellek, şimdiki zamanın değişken ilişkileri çerçevesinde sürekli olarak yeniden örgütlenen ve toplumsal çerçeveler üzerinden tanımlanan bir yapıya sahiptir ve bu sebeple toplumsal bir olgu olarak karşımıza çıkar. Bu ilişkiler ağı çerçevesinde, iktidar ilişkileri üzerinden sürekli bir dönüşüm içinde olan kentsel mekân, barındırdığı her tür politik, ekonomik ve sosyal örüntü ile belleği oluşturan toplumsal çerçevenin temelini oluşturur. Bu bağlamda bu tez Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren geçirdiği önemli sosyo-politik kırılmaları, İzmir Kordon Kıyı Şeridi'nin mekânsal dönüşüm süreçleri ile çakıştırarak, kolektif bellek kavramının ulus kimliği üzerinden kurgulanışını ve değişimini, mekân temsiliyetleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Buna dayanarak, İzmir kent merkezinin kıyı şeridi olan Kordon'un, 1920'lerden itibaren geçirdiği dönüşüm süreçleri, tarihsel bağlamları ve buna bağlı olarak oluşan mekân temsiliyetleri, kentsel planlama stratejileri aracılığıyla incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the spatial transformation of Kordonboyu and its representations under the theoretical framework of collective memory. Memory as a dynamic and evolving phenomenon with regard to the associated social frameworks of an ever- changing present is a collective entity. Urban space that is under continuous transformation within political, economic, and social discourses constitutes the material background of these social frameworks. This research examines the construction and maintenance of collective memory with relation to national identity, under the transformation of urban space in Kordonboyu and its representations, relative to socio-political tendencies in Turkey. Hence a comprehensive analysis of the spatial transformation of İzmir Kordonboyu is executed by juxtaposing significant socio-political changes in the Republic of Turkey, and their effects on the city image in silhouette. The spatial transformations on the waterfront of İzmir Kordon Area are explored to decipher the relations between spatial transformation and collective memory under the consequences of the consecutive development plans and significant implementations which became effective and instrumental since the 1920s.