Izmir reconstructed: Fire, image, language
Yeniden inşa edilen İzmir: Yangın, imaj, dil
  1. Tez No: 368870
  2. Yazar: ARZU BEYZA YANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin yer aldığı atölyeler dizisine odaklanır. Bu atölyelerde katılımcılara 1922 İzmir yangın alanı işaretli olan İzmir kent haritası verilmiştir. Katılımcılardan seçili alanda kolektif bir çalışmayla mekansal saptırmalar yapmaları beklenmiştir. Katılımcılar planı bir leke olarak takip edip etmemek konusunda serbest bırakılmışlardır; sadece“oyuncu-inşa edici davranışlarla”mekansal saptırmaları gerçekleştirmeleri beklenmiştir.“Saptırma”1960'ların“kökten dönüştürücü”ve“sosyo-deneysel”grubu olan Durumcu Enternasyonel'den alınan bir praksistir; herhangi bir kültürel ögenin ele geçirilmesi, içeriğinin alt üst edilmesi ve“devrimci”bir bağlama yerleştirilmesidir. Tezin esas amacı“saptırma”praksisinin kentsel mekanı ve mimarlığı kanonun, akımların ve“dış etkilerden özgürleştirmede nasıl bir aracı olabileceğini sorgulamaktır. Durumcu Enternasyonel'in kuramın pratikten ayrılamayacağı ilkesini benimseyerek bu çalışma, dört grubun atölyeler aracılıyla kolektif olarak ürettikleri dört farklı ”durumu“ ele alır ve çıkan sonuçları Sitüasyonist terminolojiyle değerlendirir. Bu dört ”durum“, şehir planlama projeleri olarak değil dört ”Üniter Şehircilik“ modeli olarak düşünülmelidir. Her şeyden önce, dört ”durum“ yangından sonra inşa edilen kentin, Danger-Prost planının inşa ettiği hiyerarşinin ve sosyal segregasyonun eleştirisini sunar. Doğmuş olduğu coğrafyayı ve koşullarını dikkate almaksızın bu çalışma Durumcu Enternasyonel'i bir nostalji olarak değil bir direniş hareketi olarak ele alır. Böyle bir çalışma İzmir'in güncel ”yeniden inşası"na Durumcu Enternasyonel'in kentsel taktiklerinin katkısını araştırmamızı sağlar.
Özet (Çeviri)
This study develops around a number of workshops organized in İzmir in 2013 with the collaboration of İzmir Institute of Technology students. In these workshops, a city map of Izmir of 2010 is given to the participants with the area selected which was burned in the Great Fire of Smyrna of 1922. The participants were expected to achieve collective spatial détournements within this tabula rasa condition, either following the traces of the plan or free from its restrictions, but with their spontaneous“playful-constructive behaviours”. Détournement is a term borrowed from the Situationist International which has been a“radically transformative”and“socio-experimental”group of 1960s. It refers to the appropriation of any cultural elements, subversion of their meanings and their relocation in different contexts that embraces the revolutionary propaganda. The primary focus of the thesis is to explore how détournement can become an agency to emancipate urban space and architecture from the burden of canonizations, conventions and“external”influences. Following the Situationist principle that the theory cannot be considered separately from the practice, this study conducts four groups that collectively construct four different situations through workshop experiences, and examine the results obtained from these four situations with reference to Situationist terminology. These four situations cannot be considered as urban planning projects but they all posit models of“Unitary Urbanism”. More than anything else, they propose a critique of the existing situation of the city after fire, the critique of Danger and Prost's plans, the constructed hierarchies within the city, and social segregation. Regardless of its geographies and conditions, this thesis sees the Situationist International movement as a reaction far beyond being nostalgia. Such an investigation enables us to explore the recent contributions of Situationist urban tactics for the“reconstruction”of the city İzmir.