Re-construction of ghost buildings: Taksim Artillery Barracks
Hayalet binaların yeniden inşa edilmesi: Taksim Topçu Kışlası
  1. Tez No: 368872
  2. Yazar: BERRAK KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MUSTAFA HALUK ZELEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez Taksim Topçu Kışlası'nın Taksim Gezi Park'ına yeniden inşa edilme projesinin eleştirel bir değerlendirmesidir. Aynı zamanda, mimarlıkta yeniden inşa etme eğilimini mimarlık yazınındaki“hayaletlerle”birlikte tartışmayı amaçlamaktadır. Tez kapsamında, kışlanın“hayaletinin”ve diğer“hayalet binaların”yeniden diril(til)mesinin arkasındaki etmenler üç ana başlık altında incelenmiştir; mimarlığın içindeki“hayaletler”, yeniden inşa edilen perili“hayalet bina”örnekleri ve güncel bir“hayalet bina”projesi olan Taksim Topçu Kışlası projesi. Böylece mimarlığın içindeki“hayaletler”ortaya çıkarken, yeniden inşa edilen örnekler ve kışlanın replika projesi“hayalet bina”kavramı çerçevesinde tartışılır. Dünyadan ve Türkiye'den birçok“hayalet bina”örneği farklı kategoriler altında gruplandırılarak incelenir. Farklı örnekler üzerine yapılan bu incelemeyle, binaların replikalarının yeniden yapılmasının arkasındaki sebepler ve onların birer“hayalet yapıya”dönüşümü ortaya konmuştur. Aynı şekilde, tezin odak noktası olan Taksim Topçu Kışlası yeniden inşa projesi kentsel bağlamında yeniden“diriltilme”sürecine etki eden hayaletleri ile birlikte incelenir. Çalışmasının sonucu olarak ise, incelenen diğer örneklerle Taksim Topçu Kışlası projesi karşılaştırmalı olarak tartışılır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a critical assessment of the re-construction project of Taksim Artillery Barracks in the place of Taksim Gezi Park. In the meantime, it is an attempt to discuss the tendency of re-construction in architecture in relation to the“ghosts”in architectural discourse. In the scope of the thesis, the stimulation behind the resurrections of the“ghost”of the barracks and other“ghost buildings”are examined within three themes;“ghosts”in architectural discourse,“ghost building”as the haunted re-constructions, and the case study: Taksim Artillery Barracks; current controversial“ghost building”project in Turkey. Thus, the“ghosts”in architecture are revealed, while the re-constructions and the replica project of the Barracks are studied within the framework of the“ghost building”concept. Several“ghost building”examples from Turkey and all around the world are grouped and analyzed into different categories. The researches on diverse cases demonstrate the process of a building to transform into a“ghost building”, and expose the“ghosts”behind their re-constructions. Likewise, Taksim Artillery Barracks is studied in the context of its urban setting along with its“ghosts”which have impact on its“resurrection”process. Besides, the replica project of the barracks is discussed in comparison to other examples as the conclusion of the study.