Estimation of carbon dioxide flux in shallow lakes in turkey
Türkiye'deki sığ göllerde karbondioksit akışının belirlenmesi
  1. Tez No: 368881
  2. Yazar: JENNIFER KALVENAS
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MERYEM BEKLİOĞLU YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye sığ göllerinin karbon kaynağı/yutağı olarak işlev görüp görmediğinin anlaşılabilmesi için 2006-2012 yılları arasında 6 enlemi kapsayan 44 sığ gölden alınan örnekler mekansal çözünürlüğe göre analiz edilmiştir. Ayrıca bu göllerden, Eymir ve Mogan, 2006-2010 yıllarının ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde ıslak ve kurak periyotları kapsayacak şekilde örneklenerek zamana bağlı değişimin anlaşılabilmesi için analiz edilmiştir. Karbondioksit akışının hesaplanmasında pH, özgül iletkenlik, rüzgar hızı, sıcaklık ve asit nötralize etme kapasitesi (ANC) kullanılarak elde edilen denklem kullanılmıştır (Trolle et al., 2011). Bu çalışma kapsamında, yükseklik, enlem ve trofik yapıyı içeren çevresel değişkenlerin de etkisi analiz edilmiştir. Örneklenen 44 gölün analiz sonuçlarına göre en yüksek karbondioksit akışlarının yüksek rakımlarda olduğu rakımsal bir değişim gözlenmiştir. Karbondioksit salınımının medyan değerleri kuzeydeki yüksek rakımlı bölgelerde (NH) 290 mg C m2 gün-1, güneydeki yüksek rakımlı bölgelerde (SH) 352 mg C m2 gün-1, kuzey ova bölgelerinde (NL) -8 mg C m2 gün-1, güney ova bölgelerinde (SL) ise -21 mg C m2 gün-1 olarak hesaplanmıştır. Eymir ve Mogan Gölleri'nde karbondioksit akışında mevsimsellik gözlenmekle birlikte, en yüksek salınım Eymir Gölü'nde yaz aylarında, Mogan Gölü'nde ise ilkbaharda ve en düşük salınım ise sonbahar mevsiminde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The role of Turkish shallow lakes as a sink or source of carbon from 44 shallow lakes sampled once from 2006 – 2012 over six degrees of latitude is analyzed in terms of spatial resolution. Two of the lakes (Eymir and Mogan) were sampled over the spring, summer, and fall seasons from 2006 – 2010 under dry and wet periods and analyzed for temporal resolution. An equation using pH, specific conductivity, wind speed, temperature, and acid neutralizing capacity (ANC) was used to determine CO2 fluxes (Trolle et al., 2011). The influence of altitude, latitude, and environmental factors, including trophic status, was analyzed. In the 44 lakes, an altitudinal gradient of CO2 flux was observed, with higher fluxes at higher altitudes. Median rates of CO2 emission were in 290 mg C m-2 d-1 in the northern highlands (NH), 352 mg C m-2 d-1 in the southern highlands (SH), -8 mg C m-2 d-1 in the northern lowlands (NL), and -21 mg C m-2 d-1 in the southern lowlands (SL). In Lakes Eymir and Mogan, a seasonal flux of CO2 was observed, with higher emissions of CO2 during summer in Lake Eymir and in spring in Lake Mogan, and less CO2 emissions during fall.