Investigation of structural properties of metal nanorods: Molecular dynamics simulations
Bakır, gümüş ve altın nanoçubukların gerinim altında yapı özelliklerinin incelenmesi: Molekül dinamiği benzetişimleri
- Tez No: 368885
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERKOÇ, YRD. DOÇ. DR. YİĞİT YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yakın geçmişte yaşanan mikroskopi ve nitelendirme tekniklerindeki ilerlemelerin tek atom boyutlarına inen ölçeklere ulaşması sonucu nanoteller geniş bir ilgi odağı haline gelmiştir. Kütle halinde iken değiştirilemeyen bazı malzeme özellikleri nanotellerde kontrol edilerek istenilen kullanım alanına uygun hale getirilebilmektedir. Nanotellerin nitelendirilmeleri, nanotellerin nitelikleri ve istenilen kullanım alanının gereksinimleri arasında tekrar üretilebilir bir örtüşme sağlanabilmesi için önem arz etmektedir. Bu çalışmada (100), (110), (111) düşük indisli yüzeylerden üretilmiş üç farklı kalınlıktaki bakır, gümüş ve altın nanotellerin tek eksen boyunca uygulanan gerinim altındaki yapısal özellikleri incelenmiştir. Klasik moleküler dinamik benzetişimleri 1 K ve 300 K sıcaklıklarında, atomlar arası iki parça etkileşimlerinden oluşan atomistik bir potansiyel kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Gerinim nanotellere tek eksen ve tel boyunca uygulanmıştır. Gerinimin kesit geometrisine ve sıcaklığa bağımlılık gösterdiği bulunmuştur. (100) ve (110) yüzeylerinden üretilen nanotellerin (111) yüzeyinden üretilen nanotellere göre gerinim altında daha dayanıklı olduğu bulunmuştur. Sıcaklığın sünekliğe olumlu bir etkisi vardır. Nanoteller parçalanmadan tek boyutlu formlar alamamıştır.
Özet (Çeviri)
After recent advances in microscopy and characterization techniques reached smaller length scales down to individual atoms, nanowires attracted a large interest. The material properties that are not changeable in bulk materials can be controlled in nanowires to fit the requirements of the intended application area. Characterization of nanowires is important in order to establish a reproducible relationship with the characteristics of nanowires and the desired functionality. In this thesis, structural properties of copper, silver and gold nanowires with three different widths generated from low-index surfaces (100), (110), (111) under strain have been investigated. Classical molecular dynamics simulations have been performed at 1 K and 300 K using an atomistic potential consisting of two body interactions among the atoms. Strain has been applied to the nanowires along the uniaxial wire direction. It has been found that uniaxial strain shows cross section geometry and temperature dependent characteristics. The nanowires generated from (100) and (110) surfaces are relatively stronger against uniaxial strain than the nanowires generated from (111) surface. Temperature has a positive effect to the ductility of the nanowires. The nanowires could not form 1-D structures without fragmentation.