Numerical investigation of vortex formation at intake structures using flow-3D software
Su alma yapılarındaki vorteks oluşumunun flow-3D yazılımı ile sayısal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 368893
  2. Yazar: RUÇHAN MÜGE TATAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KÖKEN, PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bir rezervuar-boru sisteminden oluşan yatay bir su alma yapısında vortekslerin oluşumu üç boyutlu sayısal modelleme yöntemi ile incelenmiştir. Boru çapı, su alma yapısı yan duvarları ara mesafesi ve akımın debisi gibi sistemin geometrik ve hidrolik şartları değiştirilmiş ve bu durumların her birisi için yapılacak deneylerde vortekslerin oluşacağı kritik batıklık derinliği tesbit edilmiştir. Sayısal modelde hava çeken vorteks yakalamak mümkün olsa da, deney sonuçlarıyla karşılaştırıldığında kritik batıklık derinliklerinde sapmalar olmuştur. Ölçek etkisinin, hava çeken vortekslerin oluşumu üzerindeki etkisi de, model ve prototip benzeşimlerinin kıyaslanmasıyla araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Formation of the vortices in a horizontal water intake structure composed of a reservoir-pipe system is investigated using 3D numerical modeling. The geometrical and hydraulic conditions of the system such as pipe diameters, the distance between the side walls of the intake and the flow discharge is altered and the critical submergence depth required for the formation of the vortex for each test is determined. Although it is possible to capture an air-entraining vortex in the numerical model, there is a deviation in the critical submergence depth compared with the experimental results. Scale effect on the formation of air-entraining vortex is also investigated comparing model and prototype simulations.