Numerical investigation of vortex formation at asymmetric horizontal intakes
Asimetrik yatay su alma yapılarında vorteks oluşumunun sayısal olarak incelenmesi
- Tez No: 520396
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Her ne kadar literatürde kritik batıklık derinliği için verilen denklemler simetrik su alma yapıları için verilmiş olsa da; pratikte su alma yapılarının çoğunda yaklaşım akım koşulları asimetriktir. Bu çalışmada, bir rezervuar-boru sisteminden oluşan asimetrik bir yatay su alma yapısında vortekslerin oluşumu üç boyutlu sayısal modelleme yöntemi ile Flow-3D yazılımı kullanılarak incelenmiştir. Su alma yapısı yan duvarları ara mesafesi, boru çapı ve akımın debisi gibi sistemin geometrik ve hidrolik şartları değiştirilerek, durumların her birisi için vortekslerin oluşacağı kritik batıklık derinliği tespit edilmiş ve deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Üç boyutlu sayısal modellemelerin sonuçları ile deney sonuçları birbirine çok yakın bulunmuş olup; Flow-3D'nin, asimetrik yaklaşım koşullarına sahip yatay su alma yapılarında vorteks oluşumunu incelemek için güvenilir bir yazılım olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Given equations in literature for critical submergence depth is for symmetrical intakes; however, in practice, approach flow conditions are not symmetrical for most of the intakes. In this study, formation of the vortices in a horizontal water intake structure composed of a reservoir-pipe system is investigated with 3D numerical modelling using Flow-3D software. The geometrical and hydraulic conditions of the system such as the distance between the side walls of the horizontal intake, pipe diameters and the flow discharge are altered and the critical submergence depth required for the formation of the vortex for each case is determined and compared with the experimental results. It is observed that the critical submergence depths obtained from numerical simulations are very close to the experimental results. Hence, it can be concluded that Flow-3D is a reliable software to observe vortex formation at asymmetric horizontal intakes.