Tasavvufi düşüncede şeytan
Satan in the sufistic thinking
  1. Tez No: 36892
  2. Yazar: MUHARREM ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN TÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TASAVVUFÎ DÜŞÜNCEDE ŞEYTAN Muharrem ÇAKMAK Danışman: Prof.Dr. Osman TÜRER 1994, sayfa: 106 Jüri : Prof. Dr. Osman TÜRER“Tasavvuf! Düşüncede Şeytan”adlı bu çalışmamızda önce diğer islami ilimlerin“şeytan”konusuna yaklaşımları ele alınıp bir değerlendirme yapıldıktan sonra, ehl-i tasavvurun“şeytan”konusuna bakışma geçilmiştir. Mutasavvıfların“şeytan”konusuna yaklaşımı ise diğer islâm âlimlerinden daha farklıdır. Biz bu çahşmamızda, onların konuya yaklaşım ve izahlanm;“Tasavvuf Düşüncesinde Şeytan ve Melek Kavramı”, Şeytan ve İnsan“ ve ”Şeytanın Saptırması“ olmak üzere üç bölüm halinde inceledik. Netice olarak; Mutasavvıfların ”şeytan" konusunda değişik görüşleri olmakla birlikte, şeytanın insan üzerinde bir yaptırım gücü ve hakimiyeti olmadığı görüşü üzerinde ittifak edilmiştir.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY MASTER THESIS Satan In The Sufistic Thinking Muharrem Çakmak Supervisor: prof Dr. Osman TÜRER 1994, Page: 106 Jury : Prof. Dr. Osman TÜRER The title of this thesis is“Satan In The Sufistic Thinking”“. We stadied in the thesis firstly opinions of other islamic sciences on ”satan“. There after we appraised these opinions and past along sufistic opinions on ”satan“. Sufis' approaching on ”satan“ is different from other islamic scholars. We tried to present opinions and explanatins of all scholars in there chapters: ”satan and angle in the sufistic thinking“; ”satan and human being“; ”satan's making deviate“ Consequently, there are different opinions on ”satan“ in sufistic tmnking. But all sufis are agreeing on that ”satan" has no power and sovereignty on human being.