Formation of N-nitrosodimethylamine (NDMA) during monochloramine disinfection of 8 selected pharmaceuticals
Seçilmiş sekiz tıbbi ilaç ürününün monokloramin dezenfeksiyonu sonrası nitrosodimethylamin (NDMA) oluşumu
  1. Tez No: 368927
  2. Yazar: GÖKÇE SOMUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Son on yılda, tıbbi ilaç ve kozmetik ürünlerinin bulguları, ng/L seviyelerinden düşük μg/L seviyeleri aralığında, yüzey suları, atık su, yeraltı ve içme suyu da dahil olmak üzere su döngüsünde bildirilmiş ve son yıllarda endişe nedeni olmuştur. Aynı zamanda, kloramin dezenfeksiyonu sırasında dezenfeksiyon yan ürünü olan NNitrosodimetilamin (NDMA) oluşumu güçlü kanserojen olması nedeniyle içme suyu kalitesi için bir diğer önemli sorun haline gelmiştir. Bu çalışma, sekiz amin bazlı ve ranitidine, doxylamine, diltiazem, sumatriptan, caffeine, diclofenac, atrazine ve sulfamethoxazole olarak adlandırılan tıbbi ilaç ve kozmetik ürünlerinin, 2-2.5 mg/l monokloramin ile dezenfeksiyonu sonucu NDMA oluşturma potansiyelini ve 24 saat reaksiyon süresinden sonra tıbbi ilaç ve kozmetik ürünlerinin ve monokloramin karışımının mutajenik etkisi incelemiştir. Bahsedilen tıbbi ilaç ve kozmetik ürünlerinin eklendiği su örnekleri ayrı ayrı monokloramin ile dezenfeksiyon prosesine tabi tutulmuş ve 24 saat sonra NDMA oluşumu gözlemlenmiştir. NDMA konsantrasyonları gaz kromatografisi/kütle spektrometresi ile ölçülmüştür. Seçilen ranitidine, doxylamine, diltiazem ve sumatriptan olarak adlandırılan dört tıbbi ilaç ve kozmetik ürünü NDMA oluşturmuştur. Ranitidine, doxylamine, diltiazem ve sumatriptan ortalama molar dönüşümleri sırasıyla % 123.3, % 0.4, % 0.6 ve % 0.5'dir. Diğer dört tıbbi ilaç ve kozmetik ürünlerinde, caffeine, diclofenac, atrazine ve sulfamethoxazole, NDMA oluşumu gözlemlenmiş fakat gaz kromatografisi/kütle spektrometresi kalibrasyon aralığının altındadır. Amin grubu ve monokloraminin reaksiyonu sonucu NDMA oluşum potansiyelinin büyüklüğü tıbbi ilaç ve kozmetik ürünlerinin moleküler yapısına bağlıdır. NDMA mutajenite testlerinde, S. typhimurium TA100, TA98'den daha yüksek mutasyon gösterdi, diğer bir değişle, TA100'ün kimyasalların mutajen etkisi için TA98'den daha hassas olduğu görülmüştür. Doxylamine, örneklerinde gözlemlenen mutasyonlar tıbbi ilaç ve kozmetik ürününün kendisinden kaynaklı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, traces of pharmaceuticals and personal care products (PPCPs), mostly at levels in the ng/L to low μg/L range, have been reported in the water cycle, including surface waters, wastewater, groundwater, and drinking water and this has been a major concern in recent years. Simultaneously, formation of NNitrosodimethylamine (NDMA) as a disinfection by-product (DBP) during chloramine disinfection has become another important concern for drinking water quality because of its potent carcinogenicity. This study investigated NDMA formation potential of eight amine based PPCPs namely, ranitidine, doxylamine, diltiazem, sumatriptan, caffeine, diclofenac, atrazine and sulfamethoxazole during disinfection with 2-2.5 mg/L monochloramine and mutagenicity of PPCP and monochloramine mixture after 24 hours of reaction time. Water samples spiked with these PPCPs were subjected to disinfection process individually with monochloramine and NDMA formation was observed after 24 hours. NDMA concentrations were measured by gas chromatography/mass spectrophotometry (GC/MS). Four of the selected PPCPs, namely ranitidine, doxylamine, diltiazem and sumatriptan formed NDMA after reaction with monochloramine. The molar conversion rate for ranitidine, doxylamine, diltiazem and sumatriptan were average 123.3 %, 0.4 %, 0.6 % and 0.5 %, respectively. In the other four PPCPs, namely caffeine, diclofenac, atrazine and sulfamethoxazole, NDMA formation was observed but they were lower than the calibration range of GC/MS readings. The magnitude of NDMA formation potential from reaction between amine groups and monochloramine were dependent on molecular properties of PPCPs. In mutagenicity tests S.typhimurium TA100 strain showed higher mutation than S.typhimurium TA98 strain, in other words, TA100 strain seemed to be more sensitive to mutagenic effects of chemicals than that of TA98 strain. Mutations observed in doxylamine, samples were thought to be due to PPCPs. No conclusive NDMA mutagenicity was observed in samples tested without metabolic activation.