The effect of enriched course materials about motion on nineth grade sighted and totally blind students' achievement, motivation, attitude, perception of learning environment and interaction in inclusive classes
Hareket konusunda zenginleştirilmiş ders materyallerinin dokuzuncu sınıf gören ve total göremeyen öğrencilerin başarılarına motivasyonlarına, tutumlarına öğrenme ortamları hakkındaki algılarına ve kaynaştırmalı sınıflardaki etkileşimlerine olan etkisi
- Tez No: 368928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 453
Özet
Bu çalışmanın amacı, görme engelli öğrencilerin dezavantajlı konumunun kısmen de olsa telâfi etmek için onların farklı duyularını kullanmalarına izin veren ders materyallerini geliştirmek ve bu materyallerin total görme engelli ve gören öğrencilerin başarılarına, fizik dersine karşı tutum ve motivasyonlarına ve öğrenme ortamları hakkındaki algılarına etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, iki bağımsız ortamda yarı deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Bu ortamlar 9. sınıfta total görme engelli öğrenci içeren başka okul olmadığı için seçilmiştir. Öğrenci tanıma formu, hareket başarı testi, motivasyon ve tutum anketi gibi veri toplama araçları deney ve kontrol gruplarına birlikte verilmiştir. Her iki grupta resmi ders kitabını takip etmiştir ama total görme engelli olan öğrencinin mensubu olduğu deney grubu ilave olarak zenginleştirilmiş ders materyallerini kullanmıştır. Uygulama süresince total görme engelli öğrenciler etkileşim türleri ve frekansları açısından gözlemlenmiştir. Uygulama sonunda son-testlere ek olarak; öğrenme ortamı anketi ve öğrencilerin etkileşimi hakkında bir form tüm gruplara verilmiştir. Betimleyici istatistik ve bazı etki büyüklüğü değerleri göstermiştir ki deney grubundaki total görme engelli öğrenciler ve arkadaşları kontrol gruplarındaki öğrencilerden daha başarılı olmuştur. Üstelik fizik dersine karşı tutumları ve motivasyonları ve öğrenme ortamı hakkındaki algıları olumlu biçimde değişmiştir. Öte yandan sadece ders kitabı kullanmak tüm kontrol gruplarındaki öğrencilerin fizik dersine karşı motivasyon ve tutum ile öğrenme ortamı algılarını olumsuz biçimde etkilemiştir. Total görme engeli olan öğrencilerin hareket ünitesindeki uygulama boyunca daha fazla ders materyali kullandığı, soru sorduğu, cevap verdiği, yorumladığı ve örnek verdiği gözlemlenmiştir. Zenginleştirilmiş ders materyallerinin başarısına dayanarak bu tez, kaynaştırmalı ortamlar için görme engelli öğrenciler gibi dezavantajlı öğrencileri destekleyen daha fazla materyalin geliştirilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compensate the totally blind students' disadvantage position in physics courses by developing course materials which let them use different senses and investigate the effect of these materials on the totally blind and sighted students' achievement, motivation and attitude towards the physics course and perceptions about their learning environment. In accordance with this purpose, a quasi-experimental study was conducted in two independent cases. These cases are selected because there was no other school in Ankara which includes totally blind student in 9th grades. Student identification form, motion achievement test, and motivation and attitude questionnaire are given to both experimental and control groups. Both groups followed the formal textbook but the experimental group which the totally blind student is member of this group additionally used enriched course materials. During the treatment, totally blind students are observed in terms of their interaction types and frequencies. At the end of the treatment additional to post -tests, a learning environment questionnaire and a form about the students' interaction are given to all groups. Descriptive statistics and some effect size values indicated that the totally blind students and their friends in the experimental group have higher achievement than students in the control groups. Moreover, their motivation and attitude towards the physics course and perceptions about their learning environment increase positively. On the other hand, using only textbook change the all control group students' motivation and attitude towards the physics course and perceptions about learning environment negatively. It was observed that the totally blind students used course materials, asked questions, answered, commented, and gave examples during the treatment in motion unit. Based on the success of enrich course materials, this study suggest to develop more materials which support the disadvantaged students like blinds for inclusive classes.