Kara mürver ekstresinin eldesi ve takviye edici gıdalarda kullanılması
Obtaining black elderberry extract and use in food supplements
  1. Tez No: 863465
  2. Yazar: ERDEM İLGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Geçmişten günümüze kadar Tıbbi ve Aromatik bitkilerin kullanımı kozmetik ve tedavi amaçlı olarak sıkça yaygınlaşmıştır. Bitkilerin geleneksel yöntemlere bağlı kalınarak çözücüler eklenmesi ile içeriğindeki etken maddelerin en yüksek seviye de çıkarılması amaçlanmıştır. Çıkartılan bu etkenler, çözücüler ile bir çözelti halindedir. Bu çözelti sprey dryer cihazı ile maltodekstrinin etken maddenin etrafını sarması ile enkapsüle ederek ve toz haline getirilerek, vitamin eklentileri yapılarak homojen bir şekilde karıştırılma işlemleri yapıldıktan sonra kapsüllere dolum işlemi ile sona ermiştir. Elde edilen son ürün kara mürverin etken maddesinin enkapsüle edilmesine olanak sağlar ve gıda takviyesi olarak kullanılabilmektedir. Tez konusu enkapsülasyon metodu ile toz veya kapsül şeklinde gıda takviyesi ürünlerinin geliştirilmesidir. Bu metot kullanılarak hali hazırda başta biberiye olmak üzere bir takım bitki ekstrelerinden toz veya kapsül ürünler çalışmaları yapılmaktadır. Bu konu ile halen kapsül halinde çalışması bulunmayan Kara mürver hem kendileri hem de karışımlarından oluşan kapsül veya toz halinde gıda takviyesi ürünlerinin deneme çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, the use of medicinal and aromatic plants has become widespread for cosmetic and therapeutic purposes. It is aimed to maximize the active ingredients in the plants by adding solvents by adhering to traditional methods. These extracted factors are in a solution with solvents. This solution was encapsulated and pulverised with the spray dryer device by encapsulating the maltodextrin around the active ingredient, and after homogenous mixing with vitamin additives, the process ended with filling into capsules. The final product obtained allows encapsulation of the active ingredient of black elderberry and can be used as a food supplement. The subject of the thesis is the development of food supplement products in powder or capsule form by encapsulation method. By using this method, powder or capsule products from some plant extracts, especially rosemary, are currently being studied. With this subject, trial studies of capsule or powdered food supplement products consisting of both themselves and mixtures of black elderberry, which is still not available in capsule form, were carried out.