Kayıt dışı istihdam ve Türkiye'de uygulanan mücadele yöntemlerinin değerlendirmesi
Informal employment and evaluation of prevention policies applied in Turkey
- Tez No: 368981
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN VAROL İYİDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Kayıt dışı ekonominin çalışma hayatına yansıyan yüzü olan kayıt dışı istihdam son yıllarda sadece gelişmekte olan ülkelerde değil gelişmiş ülkelerin de başlıca ekonomik sorunlarından biri haline gelmiştir. Tanımlanması ve boyutunun belirlenmesi açısından çok karmaşık bir yapıya sahip olan kayıt dışı istihdam gerek nedenleri ve sonuçlarının belirlenmesi gerekse önlenmesi açısından ülkeler arasında çeşitlilik göstermektedir. Kısa dönemde işsizliği azaltması ve yoksul kesimlerin gelirlerini arttırması gibi olumlu sonuçları olan kayıt dışı istihdamın uzun dönemde devletin gelirlerini azaltarak kaynak dağılımı bozması sonucu ülkenin ekonomik, mali ve sosyal istikrarını tehdit edici olumsuz etkilere de sahiptir. Kayıt dışı istihdam, Türkiye'de de özellikle 1980'lerden sonra çözülmesi gereken bir sorun olarak dikkatleri çekmeye başlamıştır. Bu nedenle, Türkiye'nin ekonomisinin gelişmesinin önündeki en önemli engellerden biri olarak görülen kayıt dışı istihdamın boyutunun belirlenmesi ve muhtemel çözüm önerilerinin bulunması bu çalışmanın amacı olarak belirlenmiştir. Çalışmada kayıt dışı istihdamın tanımı, nedenleri, türleri ve etkileri ortaya konulmakla birlikte AB ülkelerindeki uygulamalar incelenerek Türkiye için çözüm önerileri verilmiştir. Genel olarak kayıt dışı istihdam sorununun karmaşıklığı dikkate alındığında yalnızca denetime ya da cezaya ağırlık veren kısa vadeli ve geçici çözümler yerine kayıt dışı istihdamı önlemede denetim ve rehberlik faaliyetlerinin birlikte uygulandığı uzun vadeli ve etkili bir stratejinin gerekli olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır. Anahtar Sözcükler Kayıt Dışı İstihdam, Kayıt Dışı Ekonomi, Çalışma Hayatı, Denetim
Özet (Çeviri)
As a reflection of the informal economy in working life, informal employment in recent years not only in developing countries but also in developed countries, has become one of the major economic issues. Informal employment which has a complex structure in its identification and size determination varies between countries in terms of determination of the causes and consequences and also its prevention. Informal employment, while having positive results such as reducing unemployment and increasing the income of the poor in the short term; in the long term it includes disrupting effect on allocation of resources by reducing state revenues and also has threatening effect on country's economic, financial and social stability. Especially after the 1980s, informal employment in Turkey began to take attention as a problem to be solved. Therefore, the aim of the study is to determine the size and probable solutions to the problem of informal employment, as one of the major hurdles in front of the development of Turkey's economy. In addition to definition, causes, types and effects of informal employment, by examining applications in EU solutions for Turkey are given in this study. In general, by considering the complexity of informal employment problem, instead of short term and temporary solutions just giving weight to the control and punishment, long term and effective strategies including inspection and guidance activities at the same time, are required. Key Words Informal Employment, Informal Economy, Working Life, Inspection