Hüseyin Avni (Ulaş)Bey (1887-1948): Hayatı ve siyasi faaliyetleri
Hüseyin Avni (Ulaş) Bey (1887-1948): His life and politicial activities
  1. Tez No: 368992
  2. Yazar: AHMET AFŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.HULUSİ LEKESİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hüseyin Avni (Ulaş) Bey, 1887 yılında Erzurum'da doğmuştur. İlköğrenimini Erzurum'da tamamlamış, liseyi İstanbul Vefa Lisesi'nde okumuştur. İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra 1914 yılında askere alınmış ve Şark Cephesi'nde askerlik yapmıştır. Mondros Mütarekesi'nden sonra Erzurum'a dönmüş ve Erzurum Kongresi'nin toplanması için faaliyetlerde bulunmuştur. Son Osmanlı Meclis-i Mebusan'ında Erzurum mebusu olarak bulunmuştur. Meclis-i Mebusan'ın dağılmasından sonra Ankara'ya gelerek I.TBMM'ye Erzurum mebusu sıfatıyla dâhil olmuştur. Cumhuriyet tarihimizde İkinci Grup olarak bilinen muhalefet grubunun kurucularından ve sözcülerinden olan Hüseyin Avni (Ulaş) Bey, I. TBMM'de meclis üstünlüğü ilkesinin ateşli bir savunucusu olarak ön plana çıkmıştır. I. TBMM'den sonra Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nın İstanbul örgütünde yer almış, bu partinin kapatılmasından sonra İzmir Suikastı davasında yargılanarak beraat etmiştir. Türkiye'nin çok partili hayata geçmesinden sonra kurulan ilk siyasi parti olan Milli Kalkınma Partisi'nin de kurucularından olan Hüseyin Avni (Ulaş) Bey 1948 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. Anahtar Sözcükler Meclis-i Mebusan, I.TBMM, İkinci Grup, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, Milli Kalkınma Partisi
Özet (Çeviri)
Hüseyin Avni (Ulaş) Bey was born in Erzurum in 1887. He completed his primary education in Erzurum and studied in İstanbul Vefa High School. Having studied law in İstanbul Faculty of Law, he was enlisted in the army. He served as a soldier in East Campaign. After Mondros Armistice, he returned back to Erzurum and made activities for the assembly of Erzurum Congress. He was a deputy of Erzurum in the last Ottaman Congress of Deputies. After the abolishment of Congress of Deputies, he came to Ankara and joined the first Turkish Grand National Assembly (TGNA) as a deputy of Erzurum again. Hüseyin Avni (Ulaş) Bey, one of the spokesmen of the oppositoin group which is known as the Second Group, was among the most vehement adherents of the principle of the priority of congress in the first TGNA. After his activities at the first TGNA, he got involved in the Istanbul branch of Progressive Republican Party. After the abolishment of this political party, he was tried in connection with İzmir Conspiracy and acquitted. Hüseyin Avni (Ulaş) Bey was one of the founders of National Development Party, which is the first political party to have been established after the recognition of multi-party system. He passed away in 1948 in İstanbul. Key Words Ottaman Congress of Deputies, the first Turkish Grand National Assembly, the Second Group, Progressive Republican Party, National Development Party