Tüketim rasyonalitesi ve Isparta uygulaması
Consumption rationality and Isparta application
  1. Tez No: 369018
  2. Yazar: HATİCE ALİME KURU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez çalışması gerçek ihtiyaçların neler olduğu, gerçekten doğru harcamalar yapılıyor mu gibi soruların cevaplarını öğrenmek için yapılan bir araştırmadır. Tüketim kelimesinin anlamının zaman içinde değişerek, sisteme karşı yapılması gereken bir görev niteliğine büründüğü görülmektedir. Tüketiciler kullanacakları mal veya hizmeti seçerken rasyonel olarak düşünüp karar vermek yerine, çevresinden gelen aşırı baskıya maruz kalarak daha çok irrasyonel tüketim yapabilmektedir. Bu baskıya neden olanların en önemlileri; reklamlar, moda unsuru, ürünün tüketiciye prestij sağlaması, kişilerin tüketimlerini ertelemelerini önleyen kredi kartı ve taksit uygulamaları, kısacası firmaların uyguladıkları pazarlama faaliyetleri denilebilir. Kullanılan bir ürünün hemen tüketilmesi ve yerine yenisinin gelmesi, tüketiciler üzerinde oluşturulan doyumsuz haz mekanizması, insanları sürekli tüketim yapmaya itmektedir, bu durumdaki insanlar tüketim toplumlarını oluşturmaktadırlar. Bu toplumlar üretime değil tüketime odaklanmışlardır, dolayısıyla daha çok tüketmek için aldıkları krediler sadece bankaları zengin etmekte ve ülkeye katkı anlamında hiçbir anlam ifade etmemektedir. Tez çalışmasında anket yöntemi kullanılarak, rasyonel veya irrasyonel tüketimin hangi boyutlarda olduğunu araştırmak için Isparta İl'inde her yaş grubundan, meslekten, eğitim düzeyinden ve gelir seviyesinden, 205 kişiye yapılan anket çalışması sonucu elde edilen veriler SPSS ekonometri programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları değerlendirilerek, Isparta halkının rasyonel veya irrasyonel tüketim yönlerinden hangisini tercih ettiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Tüketim, Tüketim Toplumu, Rasyonel Tüketim, İrrasyonel Tüketim
Özet (Çeviri)
This thesis study is researches that is performed to learn the answers of questions like what are the real needs, are really correct expenses are made. The meaning of con-sumption word has changed in time and it is seen that it has become a task that should be performed against the system. The consumers can make more irrational consumptions upon the excessive pressure from the surrounding instead of deciding by thinking rationally while selecting a product or a service. The most significant items that cause such a pressure are the advertisements, fashion factors, to have the product provide prestige to the consumer, credit card and installment applications that prevent the sus-pension of consumptions, shortly the marketing activities of the companies can be spec-ified. Consuming an existing product immediately and purchasing a new one and grasp-ing pleasure created on the consumers drives people to continuously consume, such people develops the consumption societies. Such societies only focus on consumption not to production, thus the loans that they have taken in order to consume more only makes the banks rich and does not mean anything about contribution to the country. In the thesis study; in order to investigate the level of rational or irrational consumption; questionnaire method is used and data obtained from 205 people from every age group, occupation, educational level and income level in Isparta is analyzed by the SPSS econometrics programme. The analysis results are evaluated and it is tried to understand that whether rational or irrational consumption is preferred by Isparta community. Key words Consumption, consumption society, rational consumption, irrational consumption