Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında kitle iletişim özgürlüğü
The freedom of mass media i̇n the light of the decision of the Europen Court of Human Rights
- Tez No: 369167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Demokratik toplumsal hayatın vazgeçilmez öğelerinden olan kitle iletişim özgürlüğü, teknolojinin iletişim alanında sağladığı gelişmelerle birlikte günümüzün en önemli özgürlük alanlarından birini oluşturmaktadır. Bu durum kitle iletişim özgürlüğünün, birçok uluslararası belge ve mahkeme tarafından koruma altına alınmasını sağlamaktadır. Birçok uluslararası belge, ifade özgürlüğünün temelinin kitle iletişim özgürlüğü olduğunu kabul etmektedir. Bu gerçek ışığında çalışmamız, ifade özgürlüğünün önemli bir alanı olarak kitle iletişim özgürlüğünün mevzuat ve içtihat yönünden kapsamının belirlenmesini içermektedir. Bu bağlamda çalışmamızda, kitle iletişim özgürlüğünün teorik kapsamı çizilerek, mevzuat ve içtihat uygulamaları aktarılacaktır. Özellikle çalışmamıza ismini veren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları, bu noktada önemli bir yol gösterici olacaktır. Ayrıca bu içtihatların Türk Hukuku açısından ifade ettiği anlam, Türk Hukuk uygulayıcıların kararları ile birlikte değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Which is one of the indispensable elements of democratic social life of freedom of mass communication, which provides technology together with advances in communication today is one of the most important areas of freedom. This situation of freedom of mass communication, be protected by several international documents and the court provides. Many international documents, the basis of freedom of expression, freedom of the mass media is to accept that. In light of this fact, our study as an important area of freedom of expression legislation and case law in terms of freedom of mass communication involves determining the scope. In this context our study, the theoretical scope of the freedom of mass communication, drawing applications will be transferred to the legislation and case law. In particular, our study gives the name of the jurisprudence of the European Court of Human Rights, will be an important guiding at this point. In addition, this case is expressed in terms of the meaning of the Turkish Law, Turkish Law and will be evaluated together with the decisions of practitioners.