İşe alım sürecinde ayrımcılık algısı: SDÜ yüksek lisans öğrencileri üzerine bir araştırma
Perception of discrimination in recruitment process: A survey of graduate students in SDU
  1. Tez No: 369168
  2. Yazar: BETÜL OKUDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Ayrımcılık çok farklı şekil ve süreçte ortaya çıkan bir sosyal olgudur. Ayrımcılık dil, ırk, cinsiyet, etnik azınlık engellilik, yaş, çocuk, köylü, fakir gibi değişik sosyo-ekonomik boyutlarda görülebilmektedir. Bu olgu toplumsal koşullara, siyasi otoritenin anlayışına, bireylerin zihinsel düşünce yapısına göre giderek artan veya azalan bir seyir gösterebilir. Bunun için ayrımcılığı ancak o toplumun sosyal, siyasal ve psikolojik yapısını inceleyerek anlayabiliriz. Bir toplumun dini, tarihi, sosyal, kültürel ve psikolojik özellikleri gibi toplumsal yapıları ve birikimleri o toplumun ayrımcılık konusundaki duruşunu ortaya koyar ve bu her toplum için değişken olabilir. Türkiye'de ayrımcılık konusunda hem sosyal hem de hukuksal alanda bir boşluk vardır. Ülkemizde ayrımcılığın olmadığı veya az olduğu düşüncesi birey ve kamuda benimsenen 'bizde yoktur', 'biz hoşgörülüyüz' gibi anlayış ve alışkanlığıdır. Gelişen, değişen, küreselleşen ve modernleşen toplumlarda eşitlik ve ayrımcılık gibi insani yaklaşımlar gündeme gelir. Son yıllarda Türkiye'de yaşanan da domino etkisi gibi küresel etkileşim ve gelişimin sonucudur. Hızla sanayileşen, kentleşen, iletişim ve bilişim ağı gelişen, hukuki ve siyasi yapısı değişen, eğitimi artan, gelişmiş ve medeni ülkelerle entegre olmak isteyen Türkiye'de de yavaş yavaş farklı kesimler ayrımcılığa uğradıklarını dile getirmekte ve diğerleri gibi eşit olmak istemektedir. Çalışmada ayrımcılık anlayışı ülkemizde ve diğer ülkelerdeki örnekleriyle açıklanmış; tez konusu olan Süleyman Demirel Üniversitesi yüksek lisans öğrencileri arasında işe alım sürecindeki ayrımcılık algılamalarını içeren anket sorularımıza verdiği cevaplarla değerlendirilmiş ve sonuçları açıklanmıştır. Anahtar Kavramlar: Ayrımcılık, Önyargı, Kalıpyargı, Değişim, Eşitlik, Birlik.
Özet (Çeviri)
Discrimination in many different shapes and processes is an emerging social phenomenon. Discrimination of language, race, gender, ethnic minority disability, age, children, peasants, poor as can be seen in various socio-economic dimensions. This phenomenon of social conditions, political authority to the understanding of individuals, according to the mental mindset may show an increasing or a decreasing trend. For this discrimination but that the social, political and psychological structures can understand by examining. A society's religious, historical, social, cultural and psychological characteristics and the accumulation of social structure as it exposes society's stance on discrimination and may vary for each community. Both social and legal discrimination in Turkey there is a gap in the area. In our country, where there is no discrimination or less adopted the idea that individuals and the public 'are not us', 'we are tolerant ' as is understanding and habits Developing, changing, globalized and modernizing societies, such as the equality and non-humanitarian approach comes forth. That took place in Turkey in recent years as the domino effect is the result of global interaction and development. Rapidly industrializing, urbanizing, communication and information network, evolving legal and political structure, ranging from education, increasing the developed and civilized countries want to be integrated in Turkey gradually different cuts that are discriminated against to articulate and like many others equally wants to be. Working understanding of discrimination in our country and explained with examples from other countries; thesis, which is the subject of Suleyman Demirel University graduate student perceptions questionnaire including discrimination in the hiring process with the answers to our questions were evaluated and the results are explained. Key Concepts: Discrimination, Prejudice, Stereotypes, Change, Equality, Unity.