Yerel seçimlerde uygulanan siyasal pazarlama uygulamalarının seçmenler üzerindeki etkisi: Isparta ili örneği
Marketing practices applied in local elections and their influences on voters: Isparta city as an example
  1. Tez No: 369202
  2. Yazar: FERDİ AKBIYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HÜSREV EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Siyasi parti ve adayların seçmen oylarını; dolayısıyla da seçimleri kazanabilmelerine yardımcı olan çeşitli faaliyetler mevcuttur. Netice itibari ile siyasi parti ve adayların tıpkı bir ürün gibi pazarlama ihtiyacına girmesinin altında yatan değişik etmenler bulunmaktadır. Bu bağlamda, mutlak hedef olan seçmen oyunu elde edebilmek için seçmenin ilgisi bir şekilde çekilmelidir. Ancak bu o kadar da kolay olmayan bir durumdur, zira seçmen davranışlarını ve kararlarını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler seçmende mevcut olabildiği gibi siyaset uzmanları, toplum mühendisleri ve reklamcılar tarafından da seçmenlere aşılanabilmektedir. Gelişen teknoloji, artan kitle iletişim araçları ve artan gelir düzeyi; geçmişe nazaran daha eğitimli olan seçmenlerin davranışlarının değişmesine yol açmıştır. Özellikle yurdumuz insanın“ben en doğrusunu bilirim”şeklinde ki tutumu gerek siyasi partileri gerekse adayları siyasal pazarlama uygulamalarından faydalanmaya itmiştir. Ancak şu da aşikârdır; en çok“küçük iyilik”yapan, en çok“umut aşılayan”en çok“reklam yapan”, en çok“sesi çıkan siyasi parti ve adaylar”seçim dönemlerinde her şeye rağmen seçmen tarafından daha çok tercih edilmiştir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde siyasal ve yerel siyasal pazarlamaya ilişkin kavramsal çerçeve; ikinci bölümünde seçmen davranışları ve siyasal katılım; üçüncü ve son bölümünde ise yerel seçimlerde kullanılan siyasal pazarlama uygulamalarının seçmen kitlesi üzerine etkisi bir anket çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Anket çalışması Isparta ili seçmenlerine uygulanmıştır. Anahtar Kavramlar: Yerel Siyasal Pazarlama, Seçmen Davranışları, Küçük İyilik.
Özet (Çeviri)
There are various activities which help political party and candidates get voter votes and thus elections. Therefore, there are underlying reasons why political party and candidates need to be marked just as a product needs so. In this context, voter's interest needs to be attacted somehow so as to get voter's vote which is an absolute target. However, it is not that much easy, for there are many factors affecting voter's behaviors and decisions. While the voters may have all these factors by nature, they may all be infused into the voter by the political experts, community engineers and advertisers as well. Developing technology, increase in mass media and rising income level have given a rise to change the bevaviors of voters who are more cultivated at present when compared wtih past. Especially our countryman's attitude, which is ''I know the best'', has pushed both political parties and candidates alike to exploit political marketing practises. Yet, it is apparent that those who do ''smal favors''at most, who ''grant hope'' at most, who ''advertise'' at most, ''political party and candidates whose voices can be heard'' at most, have been preferred by the voters during elections periods in spite of all odds. This study consists of three parts. In the first part of the study, the conceptual framework about political and local political marketing; in the second part, voter behaviors and palitical participation; in the third and final part, the impact of political marketing practises carried out in the local elections on voters have been accounted for with a questionnaire. The questionnaire has been administered to the voters living in Isparta. Key Concepts: Local Political Marketing, Voter Behaviors, Small Favor.