Muhasebe meslek etiği ve meslek mensuplarının etik hakkındaki görüşleri üzerine Isparta ilinde bir uygulama
Accounting professional ethics and professional ethics of members about an application in the city of views on Isparta
- Tez No: 369203
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ CÜNEYT ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Her toplumda ahlaki ilke ve kurallar bütün toplumu ilgilendirir. Meslek etiği genel anlamdaki etik anlayışların mesleki alanlarında yoğunlaşan ve somutlaşan biçimidir. Meslek etiğinin temelinde sorumluluk duygusu yatmaktadır. Sorumluluk duygusu, her toplumun değerlerine göre değişmekle birlikte genel olarak bireyin yaptığı veya yapacağı davranışlarını ve sorumlu olduğu görevindeki eylemlerin sonuçlarını kabullenme duygusudur. Günümüzde modern toplum anlayışına göre bireylerin etik davranışlarında destek ve örnek aldığı güç; kendi menfaati ve çıkarları, bir yere bağlılık, taraflı davranış değil, etik sorumluluklardır. Muhasebe mesleğinin ve muhasebecilerin önemli sorumluluklarından ilki etik değerlere sahip olarak öncelikle kendi meslek alanlarındakilerin ve diğeri ise kamunun aydınlatılması ve şeffaflığın oluşmasıdır. Bilgi çağına ve toplumuna geçiş aşamasındaki günümüz dünyasın¬da genel ve finansal bilgilerin doğru, güvenilir, tarafsız ve bağımsız olarak il¬gili kesimlere ve kamuya ulaştırılması, muhasebe meslek mensuplarının etik davranışlarıyla doğrudan ilişkilidir. Muhasebe meslek mensuplarının etik ilke ve kurallara uygun dav¬ranması, kamuoyuna karşı açık ve anlaşılır bilgiler sunması sağlıklı bir ticari, ekonomik ve sosyal hayat için büyük bir önem taşımaktadır. Muhasebe meslek mensupları sadece gerçekte değil, görünür¬de de güvenilir ve etik davranış sergilediği takdirde mesleklerinde başarılı olacak ve dolayısıyla da toplum sağlıklı gelişecektir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde 'Genel Olarak Etik' konusu; ikinci bölümde 'Muhasebe, Muhasebe Mesleği ve Muhasebe Meslek Etiği' incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, 'Muhasebe Meslek Etiği ve Meslek Mensuplarının Etik Hakkındaki Görüşleri Üzerine Isparta İlinde Bir Uygulama' başlığı altında Isparta il ve ilçelerindeki SM ve SMMM'lere yönelik yapılan bir anket çalışması yer almış, elde edilen veriler analiz edilerek değerlendirilmiş ve gerekli açıklamalar yapılmıştır. Anahtar Kavramlar: Etik, Muhasebe, Muhasebe Etiği.
Özet (Çeviri)
In each community, moral principles and rules are of interest to the whole community. Professional ethics generally concentrated in the professional field of ethics and embodied form. On the basis of professional ethics is rooted in a sense of responsibility. Sense of responsibility, although it varies according to the values of each society in general and the behaviour of the individual is responsible for his or tasks that will make the results of the action is a sense of acceptance. Today, in modern society, according to the understanding and support ethical behaviour of individuals' example the strength of its own interests and the interests, commitment to a place, not biased behaviour, is the ethical responsibilities. The first of the major responsibilities of the accounting profession and accountants with ethical values primarily those in their professional fields and the other is the formation of public disclosure and transparency. In transition to the information age and society in general and financial information in today's world accurate, reliable, impartial and independent to be delivered to the relevant stakeholders and the public, are directly related to the ethical behaviour of professional accountants. Of the accounting profession to adhere to ethical principles and rules, clear and understandable information to the public, to provide a healthy business, is of great importance for economic and social life. Professional accountants not only in reality, if seemingly reliable and exhibit ethical behaviour will be successful in their professions and thus will develop a healthy society. This study consists of three parts. In the first chapter 'General Ethics as' subject and the second section is 'Accounting, Accounting Profession and Accounting Profession Ethics' were examined. In the third chapter 'Accounting Profession Ethics and of Professionals Ethics Opinions about on the Isparta Province an Application under the Heading' Isparta province and district in the SM and CPA with surveys evaluated and the resulting data tabulations and descriptions are made. Key Concepts: Ethics, Accounting, Accounting Ethics.