Artistik cimnastikte bilişsel (cognitive) değerlendirmeler, duygu durumundaki değişmeler ve beden yapısının performansa etkileri
Cognitive appraisals and the effects of the performance of the variation in mood states and the structurea of body in artistic gymnastics
- Tez No: 369324
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bilindiği gibi, artistik cimnastikte başarı iyi bir performansın sonucudur. İyi bir performans ise, kondisyon, teknik, taktik ve daha da önemlisi, psikolojik etmenlerin bileşkesi ile mümkün olabilir. Bu nedenle, psikolojik etmenlerin etkinlik değerlerini ortaya çıkarabilmek ve daha sonrasında eğitimcilere performans konusunda önerilerde bulunmak amacıyla 1994 yılında ülkemizde gerçekleştirilen Balkan Artistik Cimnastik Şampiyonası'na katılan 83 Türk ve Balkan elit sporcunun bilişsel, duygusal değerlendirmeleri, beden ölçümleri alınmış ve tüm değerlerin yarışam sonucuna etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada, bilişsel değerlendirme taramaları Borg-Bandura ve Rejeski'nin önerdikleri skalalama yöntemi ile yapılmış, duygu değerlendirme taramaları için İ.Ü.İ.T.F. Psikiyatri Anabilim Dalı'nda kullanılan yöntem spora uyarlanarak kullanılmıştır. Somatotiplerin belirlenmesi için Heat-Carter ölçme tekniği kullanılmış ve tüm veriler sporcunun performansını gösteren başarıları ile ilişkilendirilmiştir. Veriler“SPSS/PC+”ve MICROSTA paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel sonuçları aşağıdaki gibi özetlenebilir. *Türk sporcularının cinsiyetleri ile başarıları ilişkili iken, Balkan sporcuları için ilişkili değildir. Antrenörlerin ise cinsiyetleri ile başarıları arasında ilişki yoktur. +Balkan sporcuların kişisel etkinlik algılarının ve duygu durumlarının Türk sporculardan iyi olduğu gözlenmiş, ancak antrenörlerin kestirim güçlerinin yetersiz olduğu saptanmıştır. *Ödülün gerekli olduğu, ancak, biçiminin önemli olduğu saptanmış, maddi ödül yerine manevi olanların tercih edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. *Antrenmana başlama yaşı Türk sporcularda başarı ile ilişkili iken, Balkan sporcularda ilişki yoktur. Araştırmamız kapsamında yer alan elit artistik cimnastikçilerinin klinik anlamda duygudurumu içinde olmadıkları, normal, sağlıklı duygusal tepkiler gösterdikleri ve sporcularımızın beden yapılarının artistik cimnastik sporuna uygunluğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is known, the achievement is the results of a good performance in artistic gymnastics. Furthermore, the performance is a proper composition of the condition, the technique, the tactics and psychological factors. In the study, we researched the cognitive and the mood state features of the 83 Turkish and Balkan gymnasts. The effects of these results related to the scores are also investigated. The cognitive tests were done by using Borg-Bandura and Rejeski's method and the mood tests were carried-out by the method used in psychological department of İ.Ü.İ.T.F. Heat-Carter technique was used to determine somatotype and all data was correlated with the performance criteria. The evaluation of the data was accomplished by“SPSS/PC+”and MICROSTA packet programs. The important results of this study may be summarized as follows: *There is a close relation between sexes and performance improvement in Turkish gymnasts, while there is not such a relation in Balkans. In both groups, there is no certain relation between sexes and performance for the trainers. *It is shown that the mood states and self efficiency measure of the Balkans are better than the Turkish groups. However, the estimation power has been observed at very low degrees for all trainers. *It is a accepted that awards are necessary, but the style of award is important. It is decided that moral awards are more preferable than economical ones. *The performance improvement is correlated with the beginning of the training for Turkish gymnasts while there is noı such a relation for Balkans. As a result, the elite artistic gymnasts in our research group are healthy and have normal mood reactions in the view of clinical aspects and it is determined that our gymnasts' body structures are appropriate for gymnastics.