The Restoration project of a group of buildings in Ayvalık
- Tez No: 3695
- Danışmanlar: EMRE MADRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET AYVALIK'TAKİ BÎR GRUP YAPI İÇİN RESTORASYON TASARIMI MARMASAN, Önder Yüksek Lisans Tezi, Restorasyon, Mimarlık Tez Yöneticisi: öğr.Gör. Emre MADRAN Mayıs 1988, 113 sahıfe Bu çalışmada, Ayvalık'ta Cumhuriyet Meydanı uzantısındaki bir dizi tarihi yapı ele alınmıştır. Söz konusu yapıların şu anki kullanımlarından doğan sorun ları girişimlerle günün gereksinmelerine yanıt verebilme potansiyelleri ve yakınlarındaki açık oylumların düzen lenmesi detaylı olarak işlenmiştir. Çalışma dokuz bölümde toplanmış olup, ilk dört bölümde, alan ölçeğindeki genel analizler vardır. Beşinci bölümde, çalışılan alandaki yapıların her biri ile ilgili tanımlar yapılmıştır. Altıncı bölümde aynı yapılarla ilgili değerlen dirmelerden sonra, yedinci bölümde her yapıyla ilgili karar ve öneriler sıralanmıştır.Sekizinci bölümde söz konusu alandaki yapılardan biri ayrıntılı olarak çalışılmış ve son bölümde uygun işlevlendırmeyle, korumanın uygun bir organizasyonuyla birbirlerini destekliyeceğı vurgulanmıştır. Anahtar kelimeler; Restorasyonlarda yeniden ışlevlendi rme, Sağlıklaştırma, Ayvalık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RESTORATION PROJECT OF A GROUP OF BUILDINGS IN AYVALIK MARMASAN, Önder M.S. in Restoration, Architecture Supervisor: Inst. Emre MADRAN May 1988, 113 pages The subject of this study is a row of historic buildings on the extention of Cumhuriyet Meydanı in Ayvalık. The problems in contemporary use of historic buildings and their potentialities for alteration and adaptation to modern requirements with open spaces around them were analysed in detail. The study consists nine chapters. First four chapters are about the general analysis of the site. Fifth chapter is about the description and condition of each building at the study area. Sixth chapter contains the evaluations related to buildings.At the seventh chapter decisions and proposals for each building were listed. Eighth chapter is about the study of one building in detail. Key words; Ref unctioning in Restoration, Rehabilitation, Ayvalık.