Çeşitli klinik örneklerden izole edilen Pseudomonas aeruginosa suşlarında PER-1, OXA-10 ve VEB-1 tip genişlemiş spektrumlu beta laktamaz enzimlerinin varlığının araştırılması
Investigation of the presence of PER-1, OXA-10 and VEB-1 type extended spectrum beta lactamase in Pseudomonas aeruginosa strains isolated from clinical specimens
- Tez No: 369746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
P. aeruginosa, antimikrobiyal ajanlara hızla direnç geliştirebilen önemli bir hastane enfeksiyonu etkenidir. Özellikle PER-1, OXA-10, ve VEB-1 gibi genişlemiş spektrumlu beta-laktamazlar (GSBL), antibiyotik direncinde önemli rol oynayan enzimlerdir. Bu çalışmada çeşitli klinik örneklerden izole edilen P. aeruginosa suşlarında PER-1, OXA-10, ve VEB-1 tip genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz enzimlerinin varlığının fenotipik ve genotipik olarak araştırılması amaçlanmıştır. Ocak 2011–Şubat 2012 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na gönderilen çeşitli klinik örneklerden izole edilen 160 P. aeruginosa suşu çalışmaya dahil edildi. Suşların antibiyotik duyarlılıkları, Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile belirlendi. Çift disk sinerji testi, E-Test ve PCR yöntemi kullanılarak GSBL varlığı araştırıldı. Suşlar arasındaki klonal ilişkinin belirlenmesi amacıyla RAPD-PCR analizi yapıldı. Sonuç olarak çalışmaya alınan 160 P. aeruginosa suşunun hiçbirinde çift disk sinerji testi ve E-Test yöntemiyle GSBL varlığı saptanmadı. PCR yöntemiyle % 3.75 oranında PER-1, % 5.6 oranında OXA-10 tip GSBL varlığı saptandı. Toplam 2 suşta (% 1.2) ise PER-1 ve OXA-10 beta laktamaz varlığı aynı anda izlendi. Seftazidim dirençli suşlar arasında PER-1 ve/veya OXA-10 benzeri beta laktamaz pozitifliği %22.5 olarak bulundu. Suşların hiçbirinde VEB-1 geni saptanmadı. Yapılan RAPD analizine göre GSBL pozitif saptanan suşlar arasında herhangi bir klonal baskınlık izlenmedi.
Özet (Çeviri)
P. aeruginosa is an important cause of nosocomial infections and its ability to rapidly develop resistance to antimicrobial agents. Especially extended spectrum beta lactamases (ESBL) such as PER-1, OXA-10 and VEB-1 enzymes which play an important role in antibiotic resistance. The aim of this study was to investigate presence of PER-1, OXA-10 and VEB-1 type extended spectrum beta lactamase in Pseudomonas aeruginosa strains isolated from clinical specimens by phenotypic and genotypic assays. Between January 2011 and February 2012, in Pamukkale University Health Research and Practice Center, Laboratory of Medical Microbiology, 160 P. aeruginosa strains isolated from clinical specimens were included in the study. Antibiotic susceptibility was determined by Kirby-Bauer disk diffusion method. Investigated to the presence of ESBL by double disk synergy test, E-Test and PCR method. RAPD-PCR analysis was performed to determine the clonal relationships between the strains. As a result, presence of ESBL was not detected by double disk synergy test and E-Test method in 160 P. aeruginosa strains in the study. PER-1 and OXA-10 type ESBL were detected in 3.75 % and 5.6 % of P. aeruginosa strains, respectively by PCR method. Co-presence of PER-1 and OXA-10 beta lactamase were shown in two isolates. PER-1 and/or OXA-10 like beta lactamase were detected in 22.5 % of cetazidime resistance P. aeruginosa strains. VEB-1 gene was found in any of the strains. Based on the RAPD-PCR analysis, there was not clonal dominance between ESBL positive isolates.