Hastane infeksiyonu etkeni pseudomonas aeruginosa'da PER-1 beta-laktamaz enziminin saptanması
- Tez No: 129982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Klinik uygulamada hastane infeksiyonlarında sık rastlanan Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa), genellikle çoğul antibiyotik direnci göstermesi yönüyle her zaman problem doğuran bir infeksiyon etkenidir. Yüksek mortalite ile seyreden P. aeruginosa infeksiyonları, gerek bu bakterinin sık rastlandığı nozokomiyal ortamın çok sayıda predispozan faktörler barındırması, gerekse de antibiyotiklere karşı direnç geliştirme yeteneği nedeniyle özel ilgi ve araştırmaların konusu olagelmiştir. Antibiyotiklere karşı direnç genellikle antibiyotik kullanımının fazla olduğu yerlerde sık olmaktadır. Bakteri kromozomunda veya bir genetik eleman üzerinde kodlanan direnç genleri, ortaya çıkışını takiben hızlı şekilde bütün dünyaya yayılarak problemi global hale getirir. P-laktam antibiyotiklere karşı bakteriyel direncin en sık nedeni p-laktamazlardır. İlk ortaya çıkışlarından bugüne 340 'in üzerinde P-laktamaz tanımlanmıştır. P. aeruginosa' da çok çeşitli geniş spektrumlu P-laktamazlar (ESBL) bulunmuş olup, hali hazırda 5 tane A sınıfı enzim tariflenmiştir. Bunlar PER-1, TEM- 42, SHV-2a, GES-1 ve VEB-1 dir. Bu çalışmamızda hastane infeksiyonu etkeni olarak izole edilen P. aeruginosa suşlarında PER-1 tip ESBL varlığım ve bunun sık kullanılan bazı antibiyotiklerle olan direnç ilişkisini araştırmayı amaçladık. Mayıs 2002-Haziran 2003 tarihleri arasında Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 'nde hastane infeksiyonu saptanan hastaların çeşitli klinik örneklerinden izole edilen 110 P. aeruginosa suşu çalışmaya alındı. PER-1 tipi ESBL PCR yöntemi ile araştırıldı. Antibiyotik duyarlılıkları ise standart disk difüzyon yöntemi ile belirlendi. PCR ile tüm bakterilerde PER-1 pozitiflik oranı % 56,4, seftazidim dirençli suşlarda ise % 78,5 bulundu. Suşların izole edildikleri klinikler gözönüne alındığında, PER-1 pozitiflik, % 75 oram ile en yüksek çocuk hastalıkları kliniklerinde gözlendi. PCR pozitif suşların anlamlı oranda P-laktam antibiyotiklere direnç gösterdiği bulundu. Çalışmamızın sonuçları, P. aeruginosa suşlarında PER-1 tipi ESBL prevalansının ve P-laktam ve aminoglikozid antibiyotiklere karşı direncin yüksek olduğunu göstermiştir. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY In clinical practice, Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa) has been a long-term problematic infectious agent just because it exhibited multiple antibiotic resistance and frequently found in hospital environment. Infections with P. aeruginosa which is associated with high mortality rates have been the focus of interest and researchs due to for both nosocomial environment in which this agent is frequently encountered has several predisposing factors and its resisting capability against various antibiotics. Resistance to antibiotics is generally occurred frequently in places where the antibiotic use is excessive. Resistance genes which encoded on bacterial chromosome or a genetical structure spread rapidly all over the world after the first appearance, thus making the problem global one. Resistance to P-lactam antibiotics is mostly due to 0- lactamases. More than 340 P-lactamases have been described since its first appearance. Several extended spectrum P-lactamases (ESBL) have been found in P. aeruginosa and at present, there are five Class A enzymes described: PER-1, TEM-42, SHV-2a, GES-1 andVEB-1. In this study, we aimed to investigate PER-1 type ESBL in P. aeruginosa strains isolated as nosocomial infectious agent and the interaction between resistance and some frequently used antibiotics. Between May 2002 and June 2003, a total of 110 P. aeruginosa isolates which obtained from the clinical samples of patients with nosocomial infections in Medical School of Ondokuzmayis University included in this study. PER-1 type ESBL was studied by PCR. Antibiotic sensitivity was detected with the use of standard disk diffusion method. PER-1 positivity rates were found to be 56,4 % and 78,5 % in all bacteria and the seftazidime-resistant strains respectively. Considering the clinics in which the strains isolated, PER-1 was found to be highest in the Department of Pediatrics (75 %). We found that, PCR-positive strains exhibited significant resistance to P-lactam antibiotics. The results of our study indicated that, prevalance of PER-1 type ESBLs and the resistance to P-lactam and aminoglycoside antibiotics were at higher rates. 37