2005-2013 yılları arasında göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran idyopatik pulmoner fibrozis ve kollajen vasküler hastalıklarla ilişkili olağan intersitisyel pnömoni tanısı alan hastalarda sağkalım ve sağkalıma etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of survival and factors affecting survival in patients who admitted to chest disease policlinic between the years 2005-2013 and diagnosed idiopathic pulmonary fibrosis and collagen vascular disease associated usual interstitial pneumonia
  1. Tez No: 369759
  2. Yazar: MİNE ATUN DİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ALTINIŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Olağan intersitisyel pnömoni (OİP), YÇBT'de bilateral, alt zonlarda ve subplevral yerleşim gösteren interlobüler septal kalınlaşmalar ve ileri dönemlerde bal peteği görünüm ile karakterizedir ve tipik olarak idyopatik pulmoner fibroziste (İPF)'de görülür. Kollajen Doku Hastalıklarına bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Benzer radyolojik görünümlerine rağmen KDH-OİP ve İPF sağkalım açısından farklılık göstermektedirler. Bu çalışmadaki amacımız, 2005-2013 yılları arasında göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran radyolojik olarak OİP tanısı almış olan KDH ve İPF'li hastaların genel özelliklerini, sağkalım sürelerini değerlendirmek ve iki hasta grubu arasındaki farklılıkları ortaya koyarak sağkalıma etki eden faktörleri saptayabilmektir. Çalışmaya 64 İPF'li ve 42 KDH-OİP'li toplam 106 hasta dahil edildi. Hastaların dosyalarından yaşları, cinsiyetleri, başvuru yakınmaları, ek hastalıkları, sigara kullanımları, meslekleri, fizik muayene bulguları, akciğer grafisi, Toraks BT ve transtorasik ekokardiyografi bulguları, akut faz reaktanlarından ESH, LDH, albümin düzeyleri, immünolojik parametreleri, kan gazı analizleri, tanı anı, 6. ve 12. ay SFT ve DLco ölçümleri kaydedildi. Hastalara uygulanan tedaviler, tedavi yanıtları, tanı sonrası sağkalım süreleri değerlendirildi. İPF-OİP'de KDH-OİP'ye göre median sağkalım süresi daha kısaydı [36 aya (%95 GA 32,61-39,38) karşı 47ay (%95 GA 35,78-58,21) (p=0,003)]. Erkek cinsiyete sahip olmak her iki gruptada sağakalım süresini kısaltıyordu (İPF'de OR= 3,29, KDH-OİP'de OR= 5,25). Sigaranın İPF'de sağkalıma etkisi yokken KDH-OİP'de sigara içenlerde sağkalım daha kötüydü (OR=4,46 p=0,004). Radyolojik bulgulardan YÇBT'de bal peteği bulunması İPF'li hastalarda kötü sağkalımla ilişkiliydi (OR=0,23p= 0,013). PAAG'de yaygın retiküler görünüm olması her iki grupta da mortaliteyi artıran faktörlerden biriydi. Otoimmün antikorların ve akut faz reaktanlarının sağkalım üzerine etkisi görülmedi. KDH-OİP'de SatO2
Özet (Çeviri)
Usual interstitial pneumonia (UIP) is characterized by bilateral, sub-zones and subpleural localized interlobular septal thickening and in the later stages honeycomb appearance on HRCT and is typically seen in idiopathic pulmonary fibrosis (IPF). It may also arise depending on the Connective Tissue Diseases. Survival is differ in CVD-UIP and IPF despite similar radiographic appearance. The purpose of this research is to evaluate the general characteristics and survival duration of the CVD and IPF patients and to reveal differences between two patient groups in order to determine the factors that influence survival. The patients have been chosen from the ones admitted to the polyclinic of chest diseases and diagnosed radiologically UIP between the years 2005-2013. A retrospective review of 106 patients (CVD-UIP 42 patients; IPF/UIP, 64 patients) with UIP pattern diagnosed by HRCT/Thorax CT images. Patients' age, gender, presenting symptoms, comorbidities, smoking occupation, physical examination, chest radiography, thorax CT and transthoracic echocardiography findings, acute phase reactants (ESR, LDH, albumin level) immunological parameters, blood gas analysis, at the time of diagnosis, 6. and 12. month PFT and DLco measurements were recorded. Treatments, treatment response and duration of survival were assessed after diagnosis. The survival duration of IPF-UIP patients was shorter than the patients suffering from CVD-UIP [36 months (%95 GA 32,61-39,38) versus 47 months (%95 GA 35,78-58,21) (p=0,003)]. Being male was decreasing the survival duration for both groups (IPF OR=3,29; CVD-UIP OR=5,25). While smoking had no effect on survival for IPF patients, it was affecting survival of CVD-UIP patients negatively (OR=4,46 p=0,004). According to radiological findings HRCT, the presence of honeycomb was associated with worse survival for IPF patients (OR=0,23 p= 0,013). The appearance of common reticular pattern in chest X-ray was a cause that increases mortality for both groups. It is observed the fact that autoimmune antibodies and acute phase reactants has no effect on survival. The survival was shorter for CVD-UIP patients having Sato2