Deneysel rat omuriliği yaralanma modelinde siklosporin tedavi edici ve koruyucu etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of therapeutic and preservative effects of cyclosporine in experimental rat spinal injury model
- Tez No: 369790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA GEZİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş: Spinal kordun yaralanmaları ekonomik ve sosyal ciddi sorunlara yol açması ve halen kabul görmüş bir tedavi şemasının olmaması nedeniyle önemini korumaktadır. Primer ve sekonder hasarlanma olarak iki grupta incelenir. Primer hasarlanma travma esnasında ortaya çıkan kompreson kontüzyon ve laserasyonu içerir. Buradaki hasarlanma miktarı travmanın büyüklüğüne, etki süresine ve absorbe edilen enerji miktarına bağlıdır. Sekonder hasarlanma ise primer hasarlanmanın tetiklediği dakikalar içinde ortaya çıkan günlerce devam eden metabolik ve biyokimyasal olayları içeren bir süreçtir. Bu alanda yapılan klinik ve deneysel araştırmalar çok büyük oranda sekonder hasarlanmayı önlemeye yöneliktir. Method: Bu çalışmada klip kompresyon yöntemi kullanılarak meydana getirilen omurilik yaralanmaları histopatolojik (Luxol fast blue, hematoksilen –eozin ve TUNEL boyama yöntemi) ve hasar skoru muayene yöntemleri (eğik düzlem, motor muayene) kullanılarak siklosporin-A 'nın ikincil hasar üzerindeki koruyucu ve tedavi edici etkinliği araştırıldı. Çalışmada 18 adet Sprague Dawley cinsi dişi erişkin rat kullanıldı. Anesteziyi takiben T7-T9 (Torakal vertebra) mesafesinden yapılan cilt insizyonu ile paravertebral adaleler sıyrıldı grup 1 (kontrol grubu), grup 2 ( laminektomi+ kord basısı ) ve grup 3 (laminektomi+kord basısı + siklosporin-A) verilen 6'şar rattan oluşan toplam üç grup oluşturuldu. Denekler 10 gün boyunca izlenerek nörolojik fonksiyonları 1. 3. 5. ve 10. günlerde kaydedildi. Histopatolojik inceleme için 10. günde sakrifiye edildi. Bulgular: Histopatolojik incelemede Siklosporin-A (sandimmün-Novartis IV ampül)'nın kullanıldığı grupta travma grubuna göre hasar alanının daha küçük çapta olduğu, beyaz maddede bozulmuş aksonların daha az olduğu, yapısal bütünlüğün korunduğu nekroz ve apoptotik hücrelerin de az olduğu izlenirken travma grubunda ise hasar alanında yaygın ödem, inflamatuar hücrelerinde artış, beyaz maddede de vakuolize akson yapıları vardı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Spinal cord injuries still conserve their importance due to their serious socio-economic problematical results; and no consensual treatment algorythm has yet been concluded. They are assessed under two subtitles as primary and secondary injuries. Primary injury includes compressions, contusions and lacerations which have emerged during the trauma. The amount of damage at this stage is correlated to the magnitude, duration and the impact of energy absorbed. On the other hand, secondary injury is a process ( which is ) composed of metabolic and biochemical facts that arise during the very first minutes, those were triggered by the primary injury, and lasts for days after. Majority of the clinical and experimental trials about this issue is aimed at preventing the secondary injury. Method: In this trial preservative and therapeutic effects of cyclosporine A in secondary injury condition; were studied -by the help of histopathological (Luxol fast blue, hematoxilene-eosinophil and TUNEL dying method) and damage scoring physical examination (inclined plane, motor examination) methods- over the spinal injury model, which was created with clip compression procedure. 18 Sprague Dawley breed mature female rats were exploited in this study. Following the anaesthesia, with a skin incision through the space between T7-T9 (thoracal vertebras), paravertebral muscles were dissected; and three groups, 6 rats in each, were comprised: group 1 (the control group), group 2 (laminectomy + cord compression) and group 3 (laminectomy + cord compression + cyclosporine-A). Subjects were observed for 10 days and neurophysiological functions were recorded on days 1, 3, 5 and 10. All were sacrificed at day 10 for the histopathological examination. Findings: In histopathological examination, it was shown that the trial group (which was) exposed to Cyclosporine-A (Sandimmune-Novartis IV vial) had a less area of damage -in diameters-, fewer number of degenerated white matter axons, apoptotic cells and necrosis; and in contrast to the trauma group, the structural unity was preserved better whereas the trauma group had a wide edema on the injury site with an increase in the inflammatory cells and vacuolized axonal structures in the white matter.