İnvaziv meme karsinomlarında immünohistokimyasal yöntemle moleküler subtiplendirme ve prognostik değerlendirme
Molecular subtyping by immunohistochemical staining and progostic evaluation in invasive breast carcinomas
- Tez No: 369791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLZADE ÖZYALVAÇLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Meme kanseri oldukça sık görülen bir hastalıktır ve farklı biyolojik davranışlar sergileyen heterojen bir tümördür. Yaş, histolojik derece, tümör boyutu, östrojen reseptör (ER) durumu gibi klinik ve patolojik prognostik faktörler hastaların adjuvan hormon tedavisi, radyoterapi ve kemoterapiye ihtiyaçları olup olmadıklarını belirlemek için kullanılmaktadır. Fakat bu geleneksel prognostik faktörler, bireysel farklılıklar ve meme tümörlerinde gözlenen heterojenite nedeniyle her hastada prognozu belirlemede, tedaviyi yönlendirmede, lokal rekürrens ve mortaliteyi önlemede yeterli başarıyı gösterememektedir. Henüz kabul edilmiş kesin sınırlar olmamakla birlikte çalışmalarda en sık kullanılan moleküler sınıflama 5 alttipi içerir. Bunlar 'lüminal A, lüminal B, human epidermal büyüme faktörü reseptörü 2 (HER2) eksprese eden, bazal-like ve null tip'dir. Bu çalışmada, kliniğimize gelen invaziv meme karsinom tanısı almış 79 olgunun retrospektif olarak immünohistokimyasal boyanma profillerinin analizini yapmak yolu ile moleküler alt tiplerinin belirlenmesi ve bu subtiplerin prognostik faktörlerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tüm olgulara ait seçilmiş tümör bloklarında immünohistokimyasal olarak, ER, PR, HER2 ve CK5/6 ekspresyonları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, en sık görülen histolojik tip İnvaziv Duktal Karsinomdu. Lüminal A, en sık moleküler subtipti. Lüminal A'ların çoğunun grade'i II iken, bazal-like tümörlerin tamamı grade III olarak bulundu. Grade I olguların çoğu lüminal A tipindeydi. Olguların yarısına yakınında tanı anında tümör çapı 2-5 cm arasındaydı. İstatiksel olarak moleküler subtipler ve prognostik faktörlerle anlamlı ilişki saptanamamıştır. Ancak literatürle uyumlu olarak, 2 cm'den küçük tümör oranı lüminal A tipte fazlaydı. 2 adet medüller karsinom olgusu literatürle uyumlu olarak bazal-like tip olarak bulundu. Bazal-like grupta tümör grade'inin diğer tiplere göre daha yüksek olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a very common disease and heterogeneous tumor that exhibits very different biological behavior. Some clinical and pathological prognostic factors such as age, histological grade, tumor size and estrogen receptor (ER ) status are used for patients to determine whether the needs of adjuvant hormonal therapy, radiotherapy and chemotherapy. However, for each patient, this traditional prognostic factors can not demonstrate sufficent success; determinig the prognosis, choice of treatment, to prevent local recurrence and mortality due to individual differences, and the heterogeneity observed in breast tumors. Although, there is not adopted strict limits yet, classification of 5 subtype is used most commonly in studies. These are 'luminal A, luminal B, human epidermal growth factor receptor 2 (HER2) overexpressing, basal-like and null type.' In this study, it is aimed to evaluate the relation between prognosis and these subtypes. We analyzed retrospectively by immunohistochemical staining profiles of molecular subtyping of 79 invasive breast carcinomas in our clinic. ER, PR, HER2 and CK5/6 were stained to all of the tumors by immunohistochemically. Finally, the most common histological type was invasive ductal carcinoma. Luminal A was the most frequent subtype. While most luminal A tumors were grade II, most basal-like tumors were grade III. The majority of grade I tumors were luminal A. Nearly half of the patients had tumors between 2-5 cm in diameter at diagnosis. A statistically significant correlation with prognostic factors and molecular subtype could not be determined. However, similar to the literature, tumors rate smaller than 2 cm was also higher in luminal types. Two medullary carcinoma is consistent with the literature found in the basal-like type. In basal-like group, the tumor grade was higher than in other groups.