Tam seramik materyallerinde glaze ve cila işlemlerinin yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of glaze and polishing techniques on surface roughness and color stability of all-ceramics
- Tez No: 369810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KURSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmamızın amacı; diş hekimliğinde sıkça kullanılan iki farklı tam seramik materyalinden IPS Empress Esthetic ve IPS e.max Ceram'ın glaze, reglaze ve üç değişik cila sistemlerinin uygulanmasının yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesine etkilerini incelemektir. Renk değişimi (?E) değerleri açısından değerlendirildiğinde IPS Empress Esthetic ve IPS e.max Ceram ile işlenmiş IPS e.max Press seramik sistemleri arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0.05).Yüzey pürüzlülüğü (Ra) ve renk değişimi (?E) arasında IPS Empress Esthetic grubunda ve IPS e.max Ceram ile işlenmiş IPS e.max Press grubunda anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the evaluate the effects of glaze, reglaze and three different polishing techniques on surface roughness and color stability of IPS Empress Esthetic and IPS e.max Press which layered with IPS e.max Ceram.