14-18 yaş lise öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve vücut kompozisyonlarının araştırılması
Examining the physical activity levels and body compositions of high school students aged 14-18
- Tez No: 369851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırmaya herhangi bir sağlık problemi olmayan 279 kız 253 erkek olmak üzere 532 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için pedometre (adımsayar),Bouchard Three-day Physical Activity Record (Bouchard'ın üç günlük fiziksel aktivite kaydı), bazal metabolizma oranı, fiziksel aktivite yoğunluğu, vücut kompozisyonu belirlemek için Beden kitle indeksi (BKİ) değeri kullanılmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda erkeklerin antropometrik özelliklerinden boy, beden ağırlığı, değerleri daha yüksektir. Kızların BKİ değerleri daha fazladır. Erkeklerde boy, beden ağırlığı, BKİ, yaşla birlikte artmaktadır. Vücut Kompozisyonu değerlerinde kızların beden yağ oranı değeri erkeklerden daha yüksektir. Kızlarda beden yağ oranı yaşla birlikte anlamlı düzeyde artmaktadır. Erkeklerde ise yağsız beden ağırlığı yaşla birlikte anlamlı düzeyde artmaktadır. Beden Kitle İndeksi (BKİ) değerlendirmesinde ise, kızlarda (279 kişi), normal ve altı 109 kişi (39.07%), fazla kilolu 96 kişi (34.41), obez ise 74 kişi'dir (26,52%), erkeklerde ise (253 kişi), normal ve altı 191 kişi (75.50%), fazla kilolu 46 kişi (18.18%), obez ise 16 kişi dir (6.32%). Fiziksel aktivite düzeylerinde cinsiyetler arası fark bulunan günlük adım sayılarına bakıldığında erkeklerin değeri kızlardan anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Kızların değerlerinde yaşla birlikte anlamlı düşme görülmektedir. Erkeklerde ise yaşla birlikte düşme eğilimi olmasına rağmen fark anlamlı değildir. Fiziksel aktivite yoğunluk değerinde erkeklerin orta-şiddetli (>7METs) iken kızların hafif yoğunlukta (4-7 METs) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
532 people consisting of 279 females and 253 males who have no health problems participated voluntarily in the research. Pedometer, Bouchard Three-day Physical Activity Record, Basal Metabolic Rate, Physical Activity Intensity was used to determine the physical activity levels while body mass index (BMI) was used for body compositions. Following the statistical analysis, among the anthropometric characteristics of males, height and body mass were found to be higher. The BMI rates of the females are higher. Height, body weight and BMI increase with the age in males. Regarding the body composition values, body fat percentage of the girls is higher than that of males. Body fat percent age of females is increasing in a significant level with the age. As for the males, lean body mass is increasing with the age. Among the females (279 person), 109 person (39,07%) were found out to be as normal and below normal, 96 person (34,41%) as overweight and 74 person as obese; while among the males (253 person),191 person (75,50%) were found out to be as normal and below normal, 46 person (18,18%) and 16 person (6,32%) as obese, considering the BMI's. When the numbers of steps per day are considered, which involves a inter sexual difference at physical activity, it seems that there is a significant difference of males comparing to females. In the rates of the females, a significant decrease is observed. As for the males, although there is a tendency of decrease with the age, the difference is not significant. The physical activity intensity values were found out to be medium-heavy for males (>7METs) and light (4-7 METs) for females.