Çocukluk ve ergenlik dönemindeki fiziksel aktivite deneyimleri ile yetişkinlikteki fiziksel aktivite düzeyleri ve beden kompozisyonlarının incelenmesi
The examining of the physical activity practices during childhood and adolescence along with physical activity level and body composition during adulthood
  1. Tez No: 369852
  2. Yazar: YASEMİN FUNDA AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde görev yapan öğretim elemanlarının çocukluk ve ergenlik dönemindeki fiziksel aktivite deneyimleri ile yetişkinlikteki fiziksel aktivite düzeyleri ve beden kompozisyonlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, 2013-2014 eğitim ve öğretim döneminde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde görev yapan 158'si erkek, 94'ü kadın olmak üzere toplam 252 öğretim elemanı gönüllü olarak katılmıştır. Anketlerin uygulanabilmesi için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü'nden gerekli izinler alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, son üç aydır yapılmakta olan fiziksel aktivite düzeylerini ölçmek için“Cooper Anketi”, çocukluk ve ergenlikteki fiziksel aktivite deneyimlerini belirlemek için ise“Çocukluk ve Ergenlik Fiziksel Aktivite Düzeyleri Anketi”kullanılmıştır. Beden kompozisyonlarını belirlemek için ise beden kitle indeksi (BKİ) beden ağırlığı (kg) ve boy (m2) kullanılmıştır. İstatistiksel hesaplamalarda SPSS-18 kullanılmıştır. Değişkenler arası farklılığı bulmak için İndependent t – testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA) testi kullanılmıştır. Farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını bulmak için Tukey HSD Analizi uygulanmıştır. Değişkenler arası ilişkiyi bulmak için ise Pearson Correlation Testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the physical activity practices of the academics of Muğla Sıtkı Koçman University during childhood and adolescence along with their physical activity level and body composition during adulthood. 158 men and 94 women, in total 252 academics who worked at Muğla Sıtkı Kocman University during the Academic Year 2013-2014 took part in the research voluntarily. In order to apply the questionnaires, the necessary permissions were obtained from the Rectorate of Muğla Sıtkı Koçman University. As data collection tools,“Cooper Questionnaire”was used to measure physical activity levels of the academics for the last three months and“Childhood and Adolescence Physical Activity Levels Questionnaire”was used to determine the physical activity practices in the research. As for determining the body compositions, body mass index (BMI) body mass (kg) and height (m2) were used. For the statistical calculations SPSS-18 was used. One Way Variance Analysis (ANOVA) test was used to determine the differences between the variables. Tukey HSD Analysis was applied to determine which group causes the difference. As to find out the relevance between the variables, Pearson Correlation Test was applied. The difference and the relevance were considered significant in the case of p value being under 0,05. Following the statistical analysis, their participation in physical education lessons during childhood and adolescence and participation in organized sport activities were found significant generally for the high school period. There was not found a significant difference between their participation in a sport branch at primary, secondary, high school and university. Participation in the outdoor physical activities during childhood and adolescence were found significant for the whole education periods. Enjoyment scores of participation were found significant for all secondary, high school and university outside of primary school period. There was found a significant difference between their enjoyment of participation in a sport branch at primary, secondary, high school, university and enjoyment of participation in physical activity. There was found a significant difference between the scores of enjoyment of participation in physical activity at primary, secondary, high school, university and the scores of enjoyment of participation in organized sport activities. 47,3% of female academics were found sedentary, 43,0% low level active and 9,7% middle level active whereas 36,3% of male academics were found sedentary, %42,7 low level active, and 19,1% middle level and 1,9% high level active. It is observed that the academics whose participation in physical activities and enjoyment rate of participation in physical activities is high during the childhood and adolescence, are also active in the same way during their adulthood whereas those whose physical activity level is low during childhood and adolescence keeps the same attitude in adolescence. It seems that individuals tend to keep their physical activity levels as they age. In this sense it is observed that participation in physical activities and the high level enjoyment of participation in physical activities affects the continuity of the physical activity levels.