13-15 yaş grubu futbolcularda kuvvet antrenmanının bazı motorik özellikleri üzerine etkisi
The effect of strength exercises on some sport motoric tests of football players between aged 13-15 years
  1. Tez No: 369850
  2. Yazar: İSMET ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, 13-15 Yaş Grubu Futbolcularda Kuvvet Antrenmanının Bazı Motorik Özellikleri Üzerine Etkisini incelemekti. Çalışmaya Muğlaspor Kulübü 13-15 yaş grubu sporcularından 20 sporcu deney, 20 sporcuda kontrol grubu olarak toplam 40 sporcu katılmıştır. Deney grubu futbol antrenmanına ek olarak 8 haftalık kuvvet antrenmanı yapmıştır. Kontrol grubu sadece futbol antrenmanı yapmıştır. Deney ve kontrol gruplarının antrenman periyodu öncesi ve sonrası boy, ağırlık, dikey sıçrama, Wingate testi, 5-10 m sprint, 30 m sprint, asimetrik sprint, pençe kuvveti, deri kıvrım kalınlığı, 20 m mekik koşusu ve otur uzan testleri yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ön test sonuçları alınmış olup, Deney ve kontrol gruplarının bazı performans değişkenleri arasındaki farklar bağımsız gruplarda t testi ile değerlendirilmiştir. Grupların ön test ve son test analizleri eşleştirmeli t testi ile yapılmıştır. Analizler SPSS (10.0.1) istatistik paket programında yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0,05 kabul edilmiştir. Deney ve kontrol grubunun boy ve vücut ağırlığı arasında anlamlı bir değişim gözlenmemiştir (p>0,05). Deney grubunun dikey sıçrama son test değeri kontrol grubundan daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Deney ve kontrol grubunun relatif ortalama güçleri arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0,05), 10 m sprint süreleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05). Bu çalışmanın sonuçları, 8 haftalık 6 tekrar maksimal kuvvet antrenmanlarının 13-15 yaş grubu futbolcuların dayanıklılık, kuvvet ve sürat motorik özelliklerini geliştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine effect of strength exercises on some sport motoric tests of football players between aged 13-15 years. The total 40 athletes which played the Club of Muğlaspor Football participated in the study, as experimental group (n=20) and control group (n=20). The experimental group performed the strength training for 8 weeks in addition to football training. The control group performed only football training. Height, body weight, vertical jump, Wingate test, 5-10 m sprint, 30 m sprint, asymmetric sprint, hand grip strength, skinfold, 20 m shuttle run and sit and reach test were measured in pre training and post training of the experimental and control group. The difference between some performance variables of experimental and control groups was determined by using paired t test. The statistical treatment was analysed in SPSS version 10.0.1. The level of significance was set at p≤0.05. There was no significant difference between heights of the experimental and control group and their body weights (p>0,05). The value of post-test of vertical jump in the experimental group was significantly higher than in control group (p0,05). There was significant difference between the result of relative mean power of Wingate test performed by the experimental and control group (p0,05), there was significant between those of 10-m sprint durations (p0,05). The results of this study have shown that the strength trainings with 6 repetition maximum for eight weeks increased the motor abilities which are the endurance, strength and speed in 13-15 year-old group football player.