Ortaokul 3. sınıf kız öğrencilerinin cinsiyet rolleri
- Tez No: 36988
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ETEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmada, kız ortaokulunda okuyan kız öğrenciler ile karma ortaokulda okuyan kız öğrencilerin cinsiyet rollerinde aileye ilişkin çeşitli değişkenler incelenmist ir. Ulus Kız Ortaokulu III. sınıfında okuyan 146 kız öğrenci ile Acıkalın ilköğretim Okulu III. sınıfında okuyan 149 kız öğrenci, araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada öğrencilerin ailelerine ilişkin bilgileri saptamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, cinsiyet rollerini belirlemek için ise, Cinsiyet Rolleri Değerlendirme Envanteri (BSRI) kullanılmıştır. Toplanan bilgilerin çözümlenmesi için denencenın niteliğine göre“t”testi ve tek yönlü varyans analizi (F) tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular söyle özetlenebilir: 1.Araştırma sonucunda kız ortaokulu kız öğrencilerinde, erkeksi özelliğin puan ortancası 4.41; kadınsı özelliğin puan ortancası 5.36; karma ortaokul kız öğrencilerinde ise erkeksi özelliğin puan ortancası 4.21; kadınsı özelliğin puan ortancası 5.33 olarak bulunmuştur. 2,Kız ortaokulunda okuyan kız öğrencilerin cinsiyet rolü dağılım puanları '/.2B.1 ile androjen; 7.36.3 ile belirsiz; y.18.5 ile erkeksi; V.17.1 ile kadınsı, karma ortaokulunda okuyan kız öğrencilerin cinsiyet rolü dağılımpuanları ise, %31.5 ile androjen; '/J33.6 ile belirsiz; '/İ14.8 ile erkeksi; X20.1 ile kadınsıdır. 3.Sosyal beğeni alt ölçeğinde en yüksek ortalama 5.94 ile kadınsı cinsiyet rolünde en düşük ortalama ise belirsiz cinsiyet rolünde bulunmuştur. Erkeklik ölçeğinde en yüksek ortalama androjen cinsiyet rolünde, en düşük ortalama ise belirsiz cinsiyet rolünde bulunmuştur. Kadınlık ölçeğinde en yüksek ortalama kadınsı cinsiyet rolünde, en düşük ortalama ise belirsiz cinsiyet rolünde bulunmuştur. 4.Kız ortaokulu kız öğrencileri ile karma ortaokul kız öğrencileri arasında ise belirsiz ve androjen cinsiyet rollerindeki erkeklik alt ölçeğinde, kız ortaokulu öğrencileri lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Kadınlık ve sosyal beğeni ölçeklerinde ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Kadınsı ve erkeksi cinsiyet rollerindeki alt ölçeklerde ise iki grup arasında da anlamlı bir fark bulunmamist ir. 5.Belirsiz cinsiyet rolündeki erkeklik ölçeğinde, annesi ilkokul mezunu olan kız ortaokulu kız öğrencileri ile annesi ortaokul mezunu olan kız ortaokulu kız öğrencileri arasında, annesi ilkokul mezunu olan kız öğrencilerin lehine anlamlı bir farklılık; annesi okuma- yazma bilmeyen kız ortaokulu kız öğrencileri ile annesi ortaokul mezunu kız ortaokulu kız öğrencileri arasında iseannesi okuma-yazma bilmeyenlerin lehine anlamlı bir farklılık bulunmuşun. Diğer cinsiyet rolleri ölçeklerinde ise iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 6.Karma ortaokulda okuyan kız öğrencilerin annesinin öğrenim durumuna göre cinsiyet rollerindeki alt ölçekler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 7.Kız ortaokulunda okuyan kız öğrencilerin babalarının öğrenim durumlarına göre belirsiz, erkeksi ve kadınsı cinsiyet rollerindeki alt ölçeklerde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Androjen cinsiyet rolündeki sosyal beğeni alt ölçeğinde ise, babası ortaokul mezunu olan kız öğrenciler ile babası lise mezunu alam kız öğrenciler arasında babası ortaokul mezunu olan kız öğrencilerin lehine; babası ilkokul mezunu olan kız öğrenciler ile babası lise mezunu olan kız öğrenciler arasında, babası ortaokul mezunu olan kız öğrenciler lehine anlamlı bir farklılık bulunmustur. 8.Karma ortaokulda okuyan kız öğrencilerin babanın öğrenim durumuna göre androjen ve kadınsı cinsiyet rollerindeki alt ölçeklerde anlamlı bir farklılık bulunmamist ir. Belirsiz cinsiyet rolündeki kadınlık alt ölçeğinde, babası ilkokul mezunu olan kız öğrenciler ile babası ortaokul mezunu olan kız öğrenciler arasında, babası ilkokul mezunu olanların lehine, babası ortaokul mezunu olan kız öğrenciler ile babası lise mezunu olan kız öğrenciler arasında babası lise mezunu olanların lehine; babası ilkokul mezunu olanlar ile babası lise mezunu olan kız öğrencilerarasında, babası ilkokul mezunu olanların lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Erkeksi cinsiyet rolünde ise erkeklik ve sosyal beğeni alt ölçeklerinde babası ilkokul mezunu olan kız öğrenciler ile babası ortaokul mezunu olan kız öğrenciler arasında babası ilkokul mezunu olanların lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. 9.Kız ortaokulunda okuyan ve annesi ev dışında herhangi bir iste çalışan kız öğrenciler ile annesi çalışmayan kız öğrenciler arasında cinsiyet rollerindeki tüm alt ölçeklerde anlamlı bir fark bulunmamıştır. 10.Karma ortaokulda okuyan ve annesi ev dışında herhangi bir iste çalışan kız öğrenciler ile annesi çalışmayan kız öğrenciler arasında belirsiz cinsiyet rolündeki erkeklik ölçeğinde annesi çalışan kız öğrenciler lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Androjen cinsiyet rolündeki kadınlık ve sosyal beğeni ölçeklerinde de annesi çalışan kız öğrenciler lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Erkeksi ve kadınsı cinsiyet rollerindeki ölçeklerde ise iki grup arasında da anlamlı bir farklılık bulunmamist ı r. 11.Kız ortaokulunda okuyan ve kendisinden büyük kız kardeşi olan kız öğrenciler ile kendisinden büyük kız kardeşi olmayan kız öğrencilerin belirsiz cinsiyet rolündeki sosyal beğeni ölçeğinde kendisinden büyük kız kardeşi olanların lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Androjen, erkeksi ve kadınsı cinsiyet rollerindeki altölçeklerde ise iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulunmamist ı r. 12.Karma ortaokulda okuyan ve kendisinden büyük kız kardeşi olan kız öğrenciler ile kendisinden büyük kız kardeşi almayan kız öğrenciler arasında cinsiyet rollerindeki tüm alt ölçeklerde anlamlı bir farklılık bulunmam ist ir. 13.Kız ortaokulunda okuyan ve evde annesinin etkili olduğunu düşünen kız öğrenciler ile evde babasının etkili olduğunu düşünen kız öğrenciler arasında cinsiyet rollerindeki tüm alt ölçeklerde anlamlı bir farklılık bulunmamıştı r. 14.Karma ortaokulda okuyan ve evde annesinin etkili olduğunu düşünen kız öğrenciler ile evde babasının etkili olduğunu düşünen kız öğrenciler arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
in this study the variables related to family in the sexual roles of girl students studying at giriş secondary school and mixed school are compared and examined. 146 girl students at the third grade of Ulus Girl Secondary School and 149 girl students at the third grade of Acıkalın Primary School form the sample of this study. in order to detect the information about the family relationships of these students, the students were asked to fiil in Personal information Form and as to determine theır sexual roles, Inventory of Sexual Roles Evaluation (BSRI) was used, as well. To analyze the data, the techniques of“t”test and one-way variant analysis (F) were used according to the qualıty of the experiment. The findıngs obtained from this study can be summarized as follows: The giriş attending Birls Secondary School are more masculine than the giriş studying at the Mixed Secondary School. The giriş at the Mixed School are found to be more endogenous tohile the rate of girl students at the Giriş Secondary School is higher in indefinite sexual role. tndefinite sexual role in the louıer masculine scale is found considerably higher in the rate of Giriş Secondary School students, whose mothers are illiterate ör prımary school graduates, than the rate of Giriş SecondarySchool students, uıhose tnothers are secondary school graduates. On the other hand, there is not a remarkable difference between the groups of girl students at the Mixed Secondary School according to the education level of their mothers. Lower social sense of taste scale was found considerably higher in the rate of endogenous sexual role group of Giriş Secondary School students, whose fathers are either primary ör secondary school graduates than the rate of Giriş Secondary School students, uıhose fathers are high school graduates. On the other hand there is not a remarkable difference in the lower scale of endogenous and teminine sexual roles among the girl students at Mixed Secondary School according to their fathers' education level. in the lower scale of indefinite feminine role, there is a meaningful difference in favor of the ones with primary school graduate fathers between the giriş with secondary school graduate fathers and the giriş with primary school graduate fathers, in favor of the ones with high school graduate fathers between the giriş with secondary school 'graduate fathers and the giriş with high school graduate fathers, in favor of the ones with primary school graduate fathers between the giriş with high school graduate fathers and the giriş with primary school graduate fathers. As fon the masculine sexual role, in the louıer masculine and social sense of taste scales there is a remarkable difference in favor of the giriş with primary school graduate fathers between the ones uıith secondaryschool graduate fathers and the ones uıith primary school graduate fathers. There is nor a considerable difference in ali the louıer scales of sexual roles betuıeen the giriş at Giriş Secondary School, whose mothers are housewives and the ones whose mothers are working. in the masculine scale of ındefinite sexual role, there ıs a remarkable difference in favor of the ones with (Ajorkıng mothers between the giriş at Mixed Secondary School, whose mothers are housewives and the giriş, uıhose mothers are uıorking. Besıdes there is a significant difference in the sexual role in favor of the ones with uıorking mothers. There ıs not a significant difference between both groups in the masculine and feminine sexual roles scales. There is considerable difference in the social sense of taste of indefinite sexual role in favor of the ones with elder sisters between the giriş at Giriş Secondary School, who have elder sisters and the giriş, uıho do not have elder sisters. However, there is not a remarkable difference between these groups in the lower endogenous feminine and masculine scales. There is no difference among the giriş at Mixed Secondary School in accordance uıith their elder sisters. Also in both schools there is not a difference among the girl students according to the initiative of father ör mother at home.