Tıp fakültesi öğrencileri ile ilahiyat fakültesi öğrencilerinintoplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumlarınınkarşılaştırılması
The comparison of attitudes towards gender roles among medicalfaculty students and theology faculty students
- Tez No: 876447
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç:Bu çalışmada tıp fakültesi öğrencileriyle ilahiyat fakültesi öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamız kesitsel ve tanımlayıcı tiptedir. Yüz yüze ve online anket çalışmasıdır. Çalışma Şubat-Mart 2024 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi ile İlahiyat Fakültesinde yürütülmüştür. Çalışmaya araştırmaya katılmayı kabul eden ve onam veren tıp ve ilahiyat öğrencileri dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak 5'li likert şeklindeki 15 sorudan oluşan Toplumsal Cinsiyet Rolleri Ölçeği kullanılmış ve demografik veriler değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 244'ü (%59,5) kadın ve 166'sı (%40,5) erkek olmak üzere toplam 410 öğrenci dahil edilmiştir. Kadın öğrencilerin erkek öğrencilere göre toplumsal cinsiyet rolleri ölçek puanları daha yüksek saptanmıştır. Öğrencilerin %54,2'si tıp, %45,8'i ilahiyat fakültesinde okumaktadır. Okuduğu fakülte tıp olan katılımcıların toplumsal cinsiyet rolleri tutum ölçeği puanlarının, ilahiyat fakültesi olan katılımcılara göre daha fazla olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the attitudes towards gender roles of medical faculty students and theology faculty students. Method: Our research is cross-sectional and descriptive in nature. It is a face-to-face and online survey study. The study was conducted at Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine and Faculty of Theology between February and March 2024. Medical and theology students who agreed to participate in the research and provided consent were included. The Gender Roles Scale consisting of 15 questions in a 5-point Likert scale was used as the data collection tool, and demographic data were evaluated. Results: A total of 410 students, 244 (59.5%) female and 166 (40.5%) male, were included in the study. Female students were found to have higher scores on the gender roles scale compared to male students. 54.2% of the students were from the medical faculty, while 45.8% were from the theology faculty. It is observed that the scores of the participants in the medical faculty on the gender roles attitude scale are higher than those of the participants in the theology faculty.