Korneal kollajen çapraz bağlama tedavisinin deneysel bakteriyel keratit modelindeki etkisinin araştırılması ve topikal antibiyotik tedavisi ve kombine tedavi ile karşılaştırılması
Investigation of the effects of corneal collagen cross-linking treatment on an experimental bacterial keratitis model and comparison of topical antibiotic treatment with the combined treatment
- Tez No: 369887
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DURSUN ALTINÖRS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, korneal kollajen çapraz bağlama (KÇB) tedavisinin deneysel bakteriyel keratit modelindeki etkisinin araştırılması, topikal antibiyotik tedavisi ve kombine tedavi ile karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. 40 adet genç erişkin dişi Sprague Dawley sıçanın, her iki gözünün santral kornea epiteli kazınarak 2 mm çapında epitel defekti oluşturuldu. Sıçanlar rastgele iki gruba ayrıldı. 20 sıçanın her iki gözüne standart Pseudomonas Aeruginosa (PA) suşu ile hazırlanan süspansiyondan 0.05 ml (Grup1), 20 sıçanın her iki gözüne standart Metisilin Rezistan Staphylococcus Aureus (MRSA) suşu ile hazırlanan süspansiyondan 0.05 ml (Grup 2) damlatıldı. Grup1 kendi içinde dört gruba ayrıldı: Grup 1A kollajen çapraz bağlama (KÇB) ile, grup 1C KÇB + KÇB sonrası topikal tobramisin damla ile, grup 1D topikal tobramisin damla ile tedavi edildi ve grup 1B tedavisiz bırakılarak kontrol grubu olarak ayrıldı. Grup 2 kendi içinde dört gruba ayrıldı: Grup 2A KÇB ile, grup 2C KÇB + KÇB sonrası topikal % 5'lik fortifiye vankomisin damla ile, grup 2D topikal % 5'lik fortifiye vankomisin damla ile tedavi edildi ve grup 2B tedavisiz bırakılarak kontrol grubu olarak ayrıldı. Mikroorganizma süspansiyon damlatılmasını takiben 3. gün KÇB uygulandı ve topikal damla tedavisi başlandı. Mikroorganizma süspansiyonu damlatılmasını takiben 3. gün ve 7. gün biyomikroskobik ve mikrobiyolojik değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of an experimental bacterial keratitis model on the corneal collagen cross-linking treatment (CXL), and also to compare topical antibiotic treatment with the combined treatment. The study involved 40 young adult female Sprague Dawley rats, which had a 2 mm scraped defect of the central corneal epithelium in both eyes. The rats were divided into two equal groups. The first group was inoculated into both eyes with standard Pseudomonas Aeruginosa (PA) from a strain suspension prepared from 0.05 ml (Group 1), and the second group was inoculated with standard Methicillin Resistance Staphylococcus Aureus (MRSA) strains from a suspension prepared from 0.05 ml (Group 2). Group 1 was divided into four sub-groups: Group 1A were treated by collagen cross-linking (CXL), group 1C were treated with topical tobramycin drops CXL+CXL, group 1D were treated with topical tobramycin drops, and group 1B were left untreated in order to create a control group. Similarly, group 2 was also divided into four sub-groups: Group 2A were treated by CXL, group 2C were treated with topical 5% fortified vancomycin drops CXL + CXL, group 2D were treated with topical 5% fortified vancomycin drops, and group 2B were left untreated in order to create a control group. The CXL was performed on the third day following the inoculation and topical drop therapy. Following the inoculation of microorganisms on the third and seventh day, biomicroscopy and microbiologic assessments were performed. In the treatment, which compared baseline in all groups before treatment, the size of keratitis infiltrations, recession of corneal edema, corneal swab samples were obtained from the reduction in reproduction.